Bitmain, Bitcoin için endişe kaynağı AsicBoost’u sessiz sedasız aktive etti

Kripto para madencilik devi Bitmain, madencilikte yüzde 20-30 oranında verimlilik sağlayan AsicBoost'u sessiz sedasız kullanıyor.

TNW’de yer alan habere göre Bitcoin’in önde gelen madencilik havuzlarından biri olan AntPool’un madencilik operasyonlarında AsicBoost’u aktive ettiği görülüyor. AsicBoost, madencilik verimliliğini yüzde 20’ye kadar artıran, karlılıkta yüzde 2000 artış sağladığı öne sürülen Bitmain’e patentli kullanımı tartışmalı bir teknoloji.

Bu teknolojinin Bitcoin bloklarının yüzde kaçında kullanıldığını gösteren bir internet sitesi var. AsicBoost Block Explorer’a göre Antpool tarafından elden geçirilen 540032 numaralı blokta her zamankinden daha hızlı ödül kazanmak için AsicBoost’u kullanıldı.

AsicBoost’un kullanımından endişe edilmesinin en önemli nedeni, Bitmain‘e patentli bir teknoloji oluşu ve madencilikteki verimi yüzde 20-30 oranında artırarak şirketin Bitcoin madenciliğindeki hakimiyetini artırması, dolayısıyla daha fazla tekelciliğe yol açması. Şirket geçtiğimiz yıl da birkaç defa AsicBoost’u kullanmakla suçlanmıştı.

Antpool’un doğrudan Bitmain tarafından kontrol edildiğini belirtmek önemli. Şu anda Antpool ağın yüzde 13.5’indeki kontrolüyle en büyük ikinci Bitcoin madencilik havuzu. Birinci ise yüzde 17.5 ile yine Bitmain’e bağlı olan BTC.com.

Geçen hafta Bitcoin’in tüm bloklarının yaklaşık yüzde 4.5’inde AsicBoost kullanıldı. Veriler şu adres üzerinden takip edilebilir.

→ BITCOIN’İN ANİDEN 7,000’İN ALTINA GERİLEMESİNİN NEDENLERİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl