Bitcoin madenciliği devi Bitmain, İsviçre’ye taşınıyor

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik şirketi Bitmain, İsviçre'de kurulan yeni bir yan kuruluşu ile Avrupa'ya adım atmaya hazırlanıyor.

Şu anda kurulum aşamasında olan ‘Bitmain Switzerland’, genel olarak dünyanın ‘kripto vadisi’ olarak bilinen Zug’teki üssünde olacak. Zug ticari kayıtlarından alınan bilgiye göre, Bitmain’in genel müdürü ve kurucularından Jihan Wu yetkili.

Yetkili organların daha elverişli bir ortam oluşturması sayesinde Blockchain ve kripto para alanındaki giderek artan sayıda yeni şirketin bölgede kurulduğu görülüyor. Hükümet destekli ‘Crypto Valley (Kripto Vadisi)’ birliğine ev sahipliği yapan Zug şehri, vatandaşların belediye hizmetlerini dahi Bitcoin’le ödeyebilmesine olanak sanıyor.

Bitmain’in İsviçre’ye girişi, Çin’de Bitcoin madenciliğini engelleme konusunda devam eden sürecin ortasında bulunuyor. Ülkenin merkez bankası Çin Halk Bankası’nın liderliğinde yetkililer, çeşitli Çin vilayetlerinde Bitcoin madencilere sunulan vergi indirimleri ve ucuz hidroelektrik tarifeleri gibi olumlu politikaları reddetmek suretiyle, Bitcoin madenciliği için gereken yoğun enerji tüketimini ülke çapında azaltmak istiyorlar. Bu çok kapsamlı bir engelleme olmasa da Çinli yetkililer Bitmain gibi madencileri daha dostça kabul edilebilecekleri yerler aramaya zorluyorlar.

‘En ilerici ülkelerden biri’

Singapur, İsrail ve Birleşik Devletler’de iştirakler kurduktan sonra Bitmain, İsviçre’nin Zug şehrini bir sonraki global merkez olarak seçti, çünkü şirketin bir sözcüsünün söylediğine göre İsviçre, “yasal istikrarı iyi olan en ilerici ülkelerden biri.”

Bununla birlikte Pekin merkezli Bitmain şu açıklamayı yaptı:

“Bitmain İsviçre, küresel olarak büyümemizde önemli bir rol oynayacak”.

Ayrıca Bitmain, Zug’tan çalışanlar istihdam edeceğini bildirdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl