Madencilik devi Bitmain, halka arz olmayı düşünüyor

Dünyanın önde gelen kripto para madencilik çipleri üreticisi olan ve geçtiğimiz yıl 2.5 milyar dolar gelir elde eden Bitmain, halka arz olmayı düşünüyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre dünyanın önde gelen kripto para madencilik çipleri üreticisi olan Bitmain, halka arz olmayı düşünüyor.

Şirketin 32 yaşındaki CEO’su Jihan Wu, yakın zamana kadar değeri ve mali planları çok gizli olan Pekin merkezli şirket için bir listeleme fikri üzerinde kafa yoruyor.

Wu ile Micrer Zhan tarafından kurulan şirket inanılmaz derecede kârlı hale geldi. Geçtiğimiz yıl 2.5 milyar dolarlık bir gelir kaydeden şirket, kripto para madenciliğine özel geliştirilen ASIC cihazlar konusunda akla gelen ilk şirket oldu.

Wu, şirketinin değerini 12 milyar dolar olarak kabul ederken Bloomberg, Nvidia gibi diğer halka açık çip üreticileriyle yapılan kıyaslamalara dayanarak 9 milyar dolara yakın bir değerleme ortaya koydu.

Wu, geçtiğimiz günlerde operasyonlarını yapay zeka gibi kripto para alanının ötesine genişletmekten bahsetmişti. Şirket yöneticilerinin halka arz fikrine bu nedenle sıcak baktığı düşünülüyor.

Kripto para madenciliği donanımı pazarının yüzde 80’ini kontrol eden şirket, aynı zamanda Antpool ve BTC.comn gibi dünyanın en büyük madencilik havuzlarından bazılarını işletiyor.

Sektördeki pek çok insan, bu iki madencilik havuzunun Bitcoin piyasası üzerindeki etkisi ve bunun ademi merkeziyet ruhuyla çeliştiği konusunda endişelerini dile getirdi. Blockchain.info’dan elde edilen verilere göre bu iki madencilik havuzu piyasada yüzde 40’ın üzerinde kontrole sahip.

→ BITCOIN’İN SIRADAKİ YÖNÜ NERESİ? İŞTE İHTİMALLER

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl