Dalga büyüyor: Bitcoin borsası Huobi’de de işten çıkarma depremi

Bitcoin madenciliği devi Bitmain'in çalışanlarının en az yüzde 50'sini işten çıkaracağı haberlerinin ardından benzer bir haber kripto para borsası Huobi'den de geldi.

Çin’in önde gelen internet portalı Sohu.com’da yayınlanan bir habere göre dünyanın en büyük üçüncü kripto para borsası Huobi’nin ana şirketi Huobi Group geçtiğimiz hafta 100’ün üzerinde çalışanını işten çıkardı. Şirketin, ilerleyen dönemde çalışanlarının yüzde 50’si ile yollarını ayırmayı planladığı bildiriliyor.

Bir Huobi çalışanı, Noel günü şirketin tüm personeli için her bölüme 200’er olmak üzere 2000 soruluk bir sınav kağıdı hazırladığını söyledi. Eğer çalışan, ilk denemede Blockchain Yeterlilik Sınavı adı verilen testi geçemezse tekrar alma şansı bulunuyor fakat ikinci defa da başarısız olursa büyük olasılıkla kovuluyor.

Konuyu bilen bir başka kaynak da Huobi’nin geçen hafta 100’ün üzerinde çalışanıyla yollarını ayırdığını, yakın gelecekte çalışan sayısının yüzde 50’sinin bu durumdan etkilenebileceğini ileri sürdü.

Huobi’den bir yetkili dün yaptığı açıklamada şirketin şu anda işten çıkarmalara devam ettiğini ancak bunun kötü çalışanları göndererek personel alımını optimize etmek için yapıldığını ifade etti. Yetkili, Huobi’nin işten çıkarmalara karşın işe alımı sürdürdüğünü ve daha çok ana faaliyet alanlarına ve gelişen piyasalara odaklandığını belirtti.

Daha önce Kasım ayı başlarında Huobi’nin Brezilya ofisindeki çalışanların yüzde 60’ının belirli bir neden olmaksızın iş akdini feshettiği ortaya çıkmıştı.

İlk olarak Çin’de kurulan Huobi, Çin hükümetinin kripto paralar üzerindeki sert önlemlerinden kurtulma yolu olarak borsa faaliyetlerini Singapur’a taşımıştı. Şirket, 2018 yılında Huobi Mining Pool, Huobi Wallet, Huobi Capital, Huobi Labs ve Huobi News gibi çok sayıda yan kuruluş oluşturarak faaliyetlerini hızlı bir şekilde genişletti. Bu iddialı genişleme planıyla şirketin 2018 yılındaki çalışan sayısı 300’den 1300’e tırmandı.

Huobi ile ilgili olarak işten çıkarma haberleri, Bitcoin madenciliği devi Bitmain’in personelinin en az yüzde 50’sini işten çıkaracağı haberlerinden hemen sonra geldi.

Haber: 8BTC

→ BITMAIN İLE REKABET EDEYİM DERKEN 322 MİLYON DOLAR KAYBETTİLER

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl