Bitcoin madenciliği devi Bitmain’de yer yerinden oynuyor

Dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği şirketi Bitmain'de geçen seneye dayanan gerginlikler, artık fiziksel kavgaya kadar ilerledi.

bitmain

Bitcon madenciliği devi Bitmain’de görevinden alınan eski kurucu ortak Micree Ketuan Zhan, kanuni anlamda kısmî de olsa kazandığı zaferin ardından eski pozisyonunu yeniden elde etme girişimlerine başladı ancak bunun sonucunda birçok gerilim yaşandığı olayların fiziksel kavgaya kadar vardığı bildiriliyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında rakibi olan bir diğer kurucu ortak Jihan Wu tarafından görevden alınan Zhan’ın yakın çevresinden elde edilen bilgilere göre; Zhan’a, Pekin Haidan Bölgesi Adalet Bürosu tarafından, Pekin Bitmain Teknoloji şirketinin kanuni temsilcisi statüsünü yeniden kazanma hakkı verildi.

CoinDesk’te yer alan habere göre, Cuma günü yerel zamanla sabah saatlerinde ise Zhan, yeni lisans tescil belgelerini almak için firmaya gitti ancak etrafı Bitmain’in CEO’su Luyao Liu da dahil olmak üzere onlarca kişi tarafından sarıldı. Adalet Bürosu yetkilileri de orada bulunurken güncellenen lisans, şirketin yeni kanuni temsilcisi olarak Zhan’a verilmek istendi. Çin medyasındaki haberlere göre ise burada Liu araya girdi ve lisansı ani bir hareketle eline alarak, “İş lisansı şirketin malıdır. Nasıl bir kişiye ait olabilir?” dedi.

CoinDesk’in de kaynaklarına doğrulattığı WeChat’teki videoda ise tarafların tansiyonu bu dakikadan sonra giderek yükselttikleri görülüyor. Sonunda birbirlerine fiziksel müdahalede bulundukları anlaşılıyor. Adalet Bürosu yetkililerin olayı polise bildirmesinin ardından ise iki taraftan birçok kişi karakola götürüldü.

Gerginlik geçen seneye dayanıyor

Taraflar arasındaki gerginlik Bitmain’in iç işleyişindeki sıkıntılar ve özellikle geçen sene gerçekleşen yönetim darbesine dayanıyor. Tüm bunlar, firmanın ABD’de başlatacağı planlı bir halka arz hareketi öncesinde yönetim kadrosundaki belirsizlikleri daha da derinleştiriyor.

Zhan, şirketin yasal temsilcisi rolünü almasına sebep olan zaferine, Liu’nun bu titri tutmasına engel olarak da geçtiğimiz ay bir galibiyet daha eklemişti. Bilindiği üzere, Çinli şirketin yasal temsilcisi rolündeki kişi, firma adına çok geniş yetkilerle donatılmış konumda.

Bitmain’den cuma günü konuyla ilgili yapılan bir açıklamada ise lisans düzenlemesinin büyük bir hata olduğu ve Adalet Bürosu’nun, Çin Şirket Kanunu’na aykırı hareket ettiği belirtildi. Firma açıklamasında, “Şirket Luyao Liu’yu Pekin Bitmain’in yasal temsilcisi görevinde görmektedir. Bu süreçte Zhan tarafından yasal temsilci rolüyle uygulanmak istenen hiçbir politika onaylanmayacaktır” denildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl