Bitcoin devi Bitmain’in kurucu ortağı, 12 muhafızla ofisi bastı

Şirketten dışlanan Bitmain kurucu ortağı Micree Zhan, firmadaki kontrolü yeniden ele almak için Çin ofisine baskın düzenledi.

Çin basınında yer alan haberlere göre, geçen sene şirketten kovulan kurucu ortak ve CTO Micree Zhan, Bitmain’in Çin’deki ofisinde kontrolü sağlamak için kendisine bağlı olan bir düzine güvenlik görevlisiyle baskın düzenledi.

Primitive Vnetures kurucu ortağı Dovey Wan da bugün attığı tweet’te, “Micree kendi tuttuğu özel adamlarıyla birlikte güç kullanarak Bitmain Pekin ofisine girdi. (Jihan’ın ilk darbesinden ve çirkin davranışlar serisinden sonra)” dedi.

Bitmain hissedarlarına mektup

BlockBeats’te yer alan habere göre ise Zhan, Bitmain hissedarlarına, Bitmain’in Çin’deki ofisinde kontrolü ele aldığını ve çalışanları işlerine geri döndürmek için cesaretlendirdiğini belirten bir mektup gönderdi. Mektubunda, son yaşanan olaylardan dolayı özür dileyen Zhan, Bitmain’i halka arz için hazırlayacağını ve bunu da şirketi 5 yıl içinde 50 milyar dolar değere ulaştırma hevesiyle yapacağını belirtti.

Zhan, Bitmain’in Pekin’deki ofisine böyle girdi

Firmanın Weibo’daki resmi hesabına göre ise Zhan şirketin Pekin’deki kuruluşunu temsil eden kişi olma görevinden alındı ve Bitmain avukatları şu anda dava açmakla meşgul durumdalar. Çin yasalarına göre, bir şirketin yasal temsilcisi geniş ve kapsamlı yetkilere sahip olmakla birlikte firmanın sermayesi ve varlıkları için de tam imza yetkisi bu kişidedir. Genellikle yasal temsilci unvanı şirketin CEO’sundadır.

Olaylar geçen sene başladı

Bitmain’deki sorunlar CEO Jihan Wu’nun Zhan’ı geçen sene Ekim ayında kovmasıyla başlamıştı. Wu, o dönem yaptığı açıklamada, “Hiçbir Bitmain çalışanı bu dakikadan sonra Zhan’dan bir emir alamaz ya da onun düzenlediği bir toplantıya katılamaz. Bu kuralı ihlal eden her çalışanın görevine son verme hakkı Bitmain’dedir” demişti.

İkili arasındaki anlaşmazlık, şirketin geleceğe yönelik politikasının ne olması konusunda yaşanıyor. Wu, sadece madencilik sektöründe kalınmasını isterken Zhan ise yapay zeka konusuna da eğilinmesini talep ediyor.

Şirketin başarısız olan halka arzından sonra Wu firmadan ayrılmıştı ancak hissedarların desteğiyle geri döndü. Döndükten sonra kontrolü yeniden sağlamak için hukuk yoluna başvuracağını söyledi. O dönem yaptığı açıklamada Wu, “Bitmain bizim evladımız. Yasal silahlarla sonuna kadar onun için savaşacağım. Bitmain’in zararına çalışan insanlara izin vermeyeceğim. Eğer birileri savaş istiyorsa onlara bunu vereceğim” demişti.

29 Nisan’da şirketten yapılan bir açıklamada ise yerel yöneticilerin Bitmain’deki kontrolü Zhan’a verdiği açıklanmıştı. Zhan 8 Mayıs’ta şirkete döndüğünde firma CEO’su Liu Luyao başta olmak üzere onlarca kişi Zhan’ın olduğu yerde toplanmıştı. Sözlü tartışmalar sonrası tarafların fiziksel anlamda birbirlerine müdahaleleri olmuştu. Ofislerde de birçok kavganın olduğu belirtilmiş ancak Bitmain sadece bir kavga çıktığı konusunda ısrar etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl