Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin madenciliği devi Bitmain’deki büyük savaş bitti

Dünyanın en büyük kripto para madencilik cihazı üreticisi Bitmain'deki büyük savaş sonunda bitti. Uzun süredir birbirleriyle mücadele eden, hatta fiziksel kavgaya bile tutuşan iki kurucu ortak Jihan Wu ve Micree Zhan 600 milyon dolar ile anlaşmaya vardı.

bitmain

Bitmain’in kurucu ortaklarından Jihan Wu, mevkidaşı Micree Zhan tarafından sonunda elimine edildi. Zhan, Wu’ya 600 milyon dolar ödeme yapacak.

Anlaşmayı hissedarların da 28 Aralık’taki toplantıda onayladıkları belirtilirken Zhan, Wu’nun şirket hisselerini 600 milyon dolara satın alacak. Anlaşmanın ardından Wu Bitmain’den ayrılacak ancak BTC.com ve Bitdeer gibi uluslararası madencilik çiftliklerindeki kontrolünü sürdürecek. Madencilik cihazları, yapay zeka, Antpool ve yurt içi madencilik havuzları tamamen Zhan’ın kontrolünde olacak. Böylece Zhan, Wu tarafından şirketten atıldığı 2019’dan sonra ilk kez eski konumuna da kavuşmuş olacak.

Wu şirketteki kontrolü ele aldıktan sonra iki kurucu ortak hem fiziksel hem de hukuki kavgaya tutuşmuşlardı. Zhan’ın, Wu’nun hamlesine karşılık olarak Bitmain madencilik cihazlarının gönderimini durdurması yüzünden de şirket milyonlarca dolar zarar etmişti.

‘Halk arz 2022’de tamamlanacak’ sözü

Kontrolü yeniden ele alacak olan Zhan, yatırımcılara da şirketin halka arzının 2022 yılı itibariyle tamamlanacağı sözünü verdi.

Bitmain’e yakın kişiler ise, 2013’ten beri şirkette olan ve adeta “tırnaklarıyla kazıyarak” bir yere getirdiği Bitmain’den Wu’nun neden ayrıldığı konusunda bir açıklama yapamıyor. Bazıları Wu’nun, 2018’de kurduğu ve Bitcoin madencilerine finansal hizmetler sunan Matrixpor’a geri döneceğini iddia ederken bazıları ise Wu’nun artık bir kripto para girişimcisi olacağını belirtiyor.

Bitcoin fiyatının yeni rekorlar kırdığı şu günlerde Bitmain’in işleri yolunda ancak fiyatın önemli bir düşüş yaşaması halinde ise şirket içi dengelerin nasıl etkileneceği merak konusu…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl