Bitmain, Bitcoin ağının ne kadarını kontrol ettiğini açıkladı fakat veriler şüphe yarattı

Kripto para madenciliği devi Bitmain, son dönemde ayyuka çıkan iddialar üzerine Bitcoin ağının toplam hesaplama gücünün ne kadarına sahip olduğunu açıkladı.

Kripto para madenciliği şirketi Bitmain, son dönemde Bitcoin ağının yüzde 51’ini kontrol etmeye çok yaklaştığı iddiaları üzerine bir açıklama yapma gereği duydu.

Bitmain, halihazırda birkaç büyük madencilik havuzunu işletiyor ve ekipmanlarını buralara yönlendiriyor. Bununla birlikte bazıları, ASIC üreticisini geliştirdiği son teknoloji cihazarını satışa sunmadan önce aylarca çalıştırmakla suçluyor.

Bitmain tarafından yapılan son açıklamada Bitcoin’in madencilik algoritması olan SHA-256 madenciliği için şirketin 1,692.05 PH/s güce sahip olduğu bildirdi. Bu rakam, Bitcoin ağının mevcut hash oranının (toplam hesaplama gücü) yalnızca yüzde 4’ünü kapsıyor. Tüm Bitcoin ağı için hash oranı şu an 45,565.5 PH/s düzeyinde. Bitmain’in ortaya koyduğu veriler Bitcoin topluluğunu şaşırttı ve şüphe oluşturdu. Topluluk, Bitmain’in Bitcoin ağı üzerindeki kontrolünün çok daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Ek olarak Bitmain, yeni cihazlarını satmadan önce çalıştırdığı iddialarını reddetti.

Ayrıca Bitmain, Ethereum ağı için yalnızca 339 GH/s’lik bir madencilik gücüne sahip olduğunu açıkladı. Son verilere göre Ethereum ağının toplam hash oranı, 292,711.4 GH/s düzeyinde. Son dönemde Ethereum ağının toplam hesaplama gücündeki yükselişin, Bitmain’den kaynaklandığı iddia ediliyor. Bununla birlikte şirket şimdiye kadar küçük bir makine koleksiyonunu gösterdi. Ethereum madenciliği için tasarlanan bir ASIC cihaz olan E3’ün 180 ila 205 MH/s arasında güç sağladığı göz önüne alındığında Bitmain, açıkladığı hash oranına göre Ethereum’da 2,000’den daha az makine çalıştırıyor.

Son olarak şirket, Bitmain’e ait hesaplama gücünün her ay güncellenerek bildirileceğini söyledi.

→ DİJİTAL PARA BORSASI POLONIEX 9 DİJİTAL PARAYI LİSTE DIŞI EDİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl