Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

BitMEX, borsanın Bitcoin düşerken neden çöktüğünü açıkladı

Kripto para borsası BitMEX, geçen hafta Bitcoin'in düşüşü sırasında yaşanan kesintinin nedenine ilişkin açıklama yayınladı. O gün BitMEX, devre dışı kalırken Bitcoin'in fiyatı 3600 dolara kadar çekilmiş, daha sonra sıçrama yapmıştı. Hatta bazıları, platform kapanmasaydı Bitcoin'in BitMEX'te sıfırlanabileceğini ileri sürmüşlerdi. BitMEX'ten yapılan açıklamada, platformun çöküşünden DDoS saldırıları sorumlu tutuldu.

Kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX, 13 Mart’ta Bitcoin’in sert düşüşü sırasında büyük bir kesinti yaşamıştı. Platform, aniden erişilemez olmuş ve yarım saatliğine devre dışı kalmıştı. BitMEX devre dışı kaldıktan sonra Bitcoin fiyatında görülen sert yükseliş de başka tartışmaları beraberinde getirmişti.

BitMEX CEO’su Arthur Hayes, platformun çöküşünden iki DDoS saldırısını sorumlu tuttu. Hayes’in açıklamalarına göre, fiyatın aşırı volatil olduğu bir zamanda ortaya çıkan botnet, BitMEX’in donanım kaynaklarını hızla tüketti.

Yaşanan bu durum sonrası birçok kullanıcı gerçekleşmemesi gereken tasfiyeler sonucunda para kaybettiklerini iddia ettiler. Hayes, konuyla ilgili olarak ETH/USD paritesinde son fiyat stopu açıkça ve yanlışlıkla tetiklenmiş olan 156 hesap belirlendiğini, bu sırada yanlışlıkla tetiklenen her stop emri için geri ödeme yapıldığını söyledi. Açıklamaya göre toplam 40 BTC geri ödendi. Mevcut fiyatlarla bu ödemelerin karşılığı 212 bin dolar civarında.

Hayes’e tepki

Hayes ayrıca ileride yaşanabilecek başka DDoS saldırıları için de geliştiricilerin çalıştıklarını ancak şu an hiçbir sistemin de böyle bir saldırıya karşı hazırlıklı olmadığını belirtti. Armin van Bitcoin takma adlı ve 40 bin takipçili analist ise Hayes’e bu konuda şüpheli yaklaştı ve “Bu işler burada sökmez, yine de iyi deneme” cevabını verdi.

Öte yandan Hayes, BitMEX’in kasıtlı olarak kendi sistemlerini çökerttiği suçlamalarını ise reddetti ve “Adil ve verimli bir platform yönetiyoruz. İşlem dışı kalma süresi, tüm müşteriler için deneyimi azaltır ve pazardaki kararlılığımıza da darbe vurur. Duruş sürelerini üretmek kendi çıkarlarımıza aykırı. Bununla birlikte topluluğun, özellikle bu zorlu durumda tasfiyelerin sigorta fonu ile nasıl karşılanacağı konusunda daha fazla bilgi edinmek istediği açık. Çok yakında bununla ilgili daha fazla ayrıntı vereceğiz” dedi.

“Bitcoin sıfırlanabilirdi”

Yaşanan kesintiyle birlikte BitMEX’e en ağır eleştirilerden biri, rakip borsa FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’den geldi. Kısaca SBF olarak bilinen CEO, borsa kapanmadan önce 3600 dolara vurmuş olan Bitcoin’in borsa kapandıktan sonra hızla 5400 dolara fırlamasına dikkat çekerek BitMEX’in borsayı likidasyon (tasfiye) motorunun XBT/USD emir defterini sıfıra indirebileceği korkusuyla kapatmış olabileceğini iddia etti. BitMEX’in likidasyon motorunun Bitcoin’i sürekli aşağı çektiğini ileri süren SBF’ye göre, platformun bakıma girmesi, fiyatın 0 dolara inmesinin önüne geçti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Deli dumrul Cevapla

    40 yıllık Ütme kronolojisi
    banker altın döviz borsa piyango ganyan borsa döviz iddia foreks kripto doviz borsa son devre altın