Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Arthur Hayes ve BitMEX’in çarpıcı hikayesi

Bugün BitMEX'in özellikle Bitcoin'in fiyatı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu öne sürülüyor. Zaman zaman Bitcoin'i manipüle etmekle suçlanan BitMEX ve onun kurucusu Arthur Hayes'in hikayesi.

Arthur Hayes, kariyerine 2008 yılında, yani 10 yıl önce Deutsche Bank‘ta üniversite mezunu stajyer olarak başladı. Northern Rock’ın batması gibi finans sektöründeki bir miktar çalkantıya karşın birkaç ay önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılmasıyla birlikte finansal piyasalardaki atmosfer hala olumluydu.

2008 krizi

15 Eylül 2008’de Lehman Brothers da battı ve bu tarihin en büyük iflası oldu. Lehman Brothers’ın batışı, finans sektöründe korkunç bir domino etkisi yarattı. Sektör erimeye girdi ve bu küresel bir durgunluğu tetikledi. Sektörde eşi görülmemiş prim kesintileri ve iş kayıpları yaşandı.

Hayes, kendini aniden sıkı iş politikaları ile dolu bir ortamda buldu ve işinde tutunabilmek için mücadele etti. Sonunda işini kaybetme tehdidinden kurtulmak için Citibank’a geçti ama aynı tehdit orada da ortaya çıktı.

2013 yılında Hayes’in Citibank’taki işine son verildi. Şimdi bir seçim yapmak zorundaydı: Sektörde başka bir iş bulabilir ya da sektörden ayrılarak farklı bir kariyere geçiş yapabilirdi. Daha sonra üçüncü bir seçenek buldu: Bitcoin ticareti.

Arbitrajdan BitMEX’e

O sıralarda Bitcoin, yaklaşık olarak 100 dolardan alınıp satılıyordu ve hala nispeten bilinmiyordu. Hayes, Bitfinex ve Çin borsaları arasındaki fiyat farklılıklarını fark ettikten sonra Bitcoin arbitrajı için bir fırsat gördü. Bazı durumlarda Çin borsalarındaki fiyatlar yüzde 20-40 daha fazlaydı.

Hayes, Bitfinex’ten Bitcoin almaya başladı ve bu Bitcoin’lerini Çin piyasasında satarak farkı cebe indiriyordu. Çin’deki sermaye hareketi kısıtlamalarını aşmak için Hong Kong’dan anakaraya seyahat ediyor ve izin verilen maksimum nakit miktarını fiziksel olarak bankadan çekip geri dönüyordu. Bu miktar yaklaşık olarak 3,100 dolardı.

Birkaç ay boyunca bunu yaptıktan sonra Bitcoin için bir türev ticaret platformu kurmaya karar verdi. JPMorgan’dan eski bir yüksek frekanslı ticaret sistemleri geliştiricisi olan Ben Delo ve bir Amerikan web platformu geliştiricisi olan Samuel Reed ile birlikte çalışarak BitMEX’i 11 ayda geliştirdi, test etti, 2014’te ise hayata geçirdi.

Hayes, geleneksel finans sektöründen ayrılma ve henüz yapılandırılmamış kripto para alanına girme kararını şöyle açıklıyordu:

“Ailem ve arkadaşlarım her zaman bir bankacılık kariyerine sahip olmayı değil bir girişimci olmayı istediğimi biliyordu. Çeşitli yatırım bankalarında işlem yaparken ne kadar ilgisiz ve sıkılmış olduğumu görüyorlardı. Bir türev trader’ı olarak geçmişimi dikkate aldığımda daha iyi bir şey inşa edebileceğimi düşündüm.”

Şeyseller’de kayıtlı olan ve Hong Kong dışında faaliyet gösteren BitMEX, Hayes’in bir zamanlar Deutsche Bank’ta yaptığı gibi alıcı ve satıcıları eşleştirerek eşler arası bir Bitcoin türev ticareti sunuyor.

Düşük işlem hacimleri ve büyüme

BitMEX ilk etapta, trader’ları çekmek için yeterli likidite yoksunluğundan muzdaripti. Hayes, 2015’in çoğu için BitMEX’te ticaret hacimlerinin acınacak halde olduğunu fakat havlu atmayı asla düşünmediğini söylüyor.

Dönüm noktası 2015 yılının Ekim ayında kaldıraç sınırının 3x’ten 100x’e çıkarılmasıydı. Bu sayede kullanıcılarn Bitcoin’de ağır kaldıraçlı pozisyonlarla bahis yapmalarına izin verildi. Bu BitMEX’e çok ihtiyaç duyduğu bir likidite artışı sağladı ve piyasa payının katlanmasına yardımcı oldu.

O zamandan bu yana borsa şaşırtıcı bir hızla büyümeye başladı. Şirket geçtiğimiz yıl boyunca toplamda 800 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdi. Bu yıl ise sadece bir günde 8 milyar dolarlık hacimle rekor kırdı. Hayes, ne şekilde olursa olsun kazandıklarıyla yetinmiyor. Yakın zaman önce Tech in Asia’ya konuşan Hayes, BitMEX’e yönelik vizyonunun onu dünyanın en büyük geleneksel varlık borsalarından daha büyük hale getirmek olduğunu söyledi:

“2018 BitMEX için en iyi yıl olacak. Likidite büyümeye devam ediyor. Kripto para piyasalarının volatil niteliği bir türev ticareti platformu için mükemmeldir. Piyasanın yükselip düşmediğine bakmaksızın BitMEX’te eşit sayıda kazanan ve kaybeden var. Hedefimiz sadece kripto para alanında değil tüm varlıklar için dünyanın en büyük ticaret platformu olmak. CME’den daha yüksek ölçekte işlem yapmak istiyoruz.”

Yakın zaman önce BitMEX’in Hong Kong’un şehir merkezinde bulunan Cheung Kong Center’ın 45. katına taşındığı bildirilmişti. Dünyanın en pahalı ofisine sahip olacak olan BitMEX’in yeni komşuları Goldman Sachs ve Bank of America.

Kaynak: CryptoGlobe

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl