BitMEX: Bitcoin, henüz en büyük sınavını vermemiş olabilir

BitMEX'in araştırma ekibi tarafından ortaya konan yeni bir raporda, Bitcoin'in kısa ömrü boyunca gördüğü en büyük fırsatın kıyasında bulunuyor olabileceği belirtiliyor.

bitcoin

BitMEX’in araştırma ekibi, piyasanın aşırı enflasyona sürüklendiği mevcut dönemde Bitcoin’in henüz en büyük sınavını vermemiş olabileceğini ileri sürüyor.

Mevcut ekonomik durum ve ekonomiyi canlandırmak için ortaya konan önlemler hakkında değerlendirmelerin yer aldığı yeni bir rapor yayınlayan kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX’e göre, koronavirüsün birden ortaya çıkması, 2008’deki borsaların çöküşüne ve 2000’deki dotcom balonuna benzeyen olayların meydana gelmesine yol açtı.

Küresel piyasalarda sert dalgalanmalar devam ediyor. Petrol fiyatı bugün 2002’den beri ilk defa 25 doların altına geriledi. Piyasaların korku endeksi olarak da bilinen CBOE volatilite endeksi ise 84’ü aştı. Bu rakam, 2008 krizinde görülen 89.53’ün çok az altında. Benzer şekilde S&P 500 ve Dow Jones’ta da on yıllardır görülmeyen büyük kayıplar yaşandı.

“Faizin düşürülmesi ekonomiyi canlandırmayacak”

Ani yaşanan piyasa değişimlerine cevap olarak ABD Merkez Bankası Fed, faiz oranlarını 0’a düşürdü. Banka, ayrıca 700 milyar dolarlık bir parasal genişleme programı da açıkladı. Henüz dün ise 500 milyar dolarlık bir hamle daha yapıldı. Bununla beraber BitMEX araştırması, faiz oranlarının sıfıra düşürülmesinin, insanların para harcayarak ekonomiyi canlandırması yerine fiziksel parayı biriktirmeye başlamasına neden olacağını belirtiyor.

Raporda, “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler artık sadece daha yüksek harcama gerekliliklerinin bir sonucu olarak değil, ekonomiyi uyarmak için de bilerek büyük mali açıklar vermeye hazırlanıyor” deniyor.

BitMEX’e göre; geniş ölçüde deflasyonist olan Bitcoin’in en büyük sınavı ve fırsatı kısa süre içinde gelecek. Altının parlamaya hazır göründüğü belirtilen raporda, 2020’de adeta zirveden çukura doğru gömülen ve yüzde 53’lük bir düşüş yaşayan Bitcoin’in deflasyonist doğası gereği, ortaya çıkacak değişken enflasyonla beraber parlayabileceği kaydediliyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl