BitMEX CEO’sundan yeni Bitcoin yorumu: Önce kış, sonra bahar!

Mart ayının ortalarında Bitcoin'de görülen düşüşü, "6 bin doların altına inebilir" diyerek öngören BitMEX CEO'su Arthur Hayes, lider kripto para ve küresel piyasalarla ilgili son değerlendirmelerini paylaştı. Hayes, kısa vadede Bitcoin'in kolayca 3 bin dolara düşme olasılığını gördüğünü ancak yatırımcıların bu noktada dipten alma şansına sahip olacaklarını ifade etti.

En büyük kripto para borsalarından biri olan BitMEX’in CEO’sundan Bitcoin ve küresel ekonomiyle ilgili yeni tahminler geldi.

Crypto Trader Digest’in yeni sayısında BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Amerikan hükumetinin, koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak için istediği kadar para basma olanağına sahip olduğunu ancak yabancı mallara olan talebin azalması ve Amerikan bankalarının dolar stoklaması sebebiyle ABD dolarının gerekli iş kollarına ya da ihtiyacı olan ülkelere akmayacağına inandığını ifade etti. Hayes’e göre, bu da her tarafa yayılacak olan bir krize dolayısıyla da küresel ekonominin darmadağın olmasına yol açacak.

Haynes, “FED istediği kadar para basabilir. Ancak bu paraya en çok ihtiyacı olan ülkeler ve şirketler o dolarları alamayacak. Zaman konusunda bir tahminim yok ama güçlü ABD doları küresel ekonominin belini kıracak ve adeta bir reset atma, yeniden başlatma gerekecek. Burada soru, yeni sistemin nasıl olacağı…” yorumunu yaptı.

“Dijitalleşen para Bitcoin’e yarayacak”

Hayes ayrıca ABD eğer dolarını dijitalleştirme kararı verirse bundan Bitcoin’in fayda sağlayacağını düşünüyor.

BitMEX CEO’su konuyla ilgili, “Tek bildiğim dijital paranın en zor şekli olan Bitcoin bundan daha iyi olamazdı. Güven veren tüm mâli varlıklar artık buharlaştı. Arz ve talebin çökmüş sistemini düzeltmek için hükümetler şu ana kadar yaratılmış en büyük destek paketlerini açıklayacaklar. Vergiler ödenmesi gereken parayı karşılamayacak, çünkü nüfusun yüzde 30’u işsiz olacak. Basılmış paralar faturaları ödeyecek. Devletler parayı halka elden vermek yerine dijitalleştirecekler. İnsanlar dijital parayı bu şekilde öğrenecekler ve öğrendikten sonra da enflasyonun dezavantajlarından kurtulmak için sağlam parayı arayacaklar.” dedi.

Kısa vadede ciddi düşüş uyarısı

Hayes kısa vadede küresel piyasaların yeniden ciddi bir düşüş yaşamasını beklediğini, S&P 500’ün de yeniden 2000’i test edeceğini düşündüğünü söyledi. Hayes ayrıca geleneksel piyasaların ötesinde Bitcoin’in de kolayca 3 bin dolara düşme olasılığını gördüğünü ancak burada yatırımcıların dipten alma şansına sahip olacaklarını ifade etti.

Yıl sonu tahmini 20 bin dolar

BitMEX CEO’su tüm bu öngörülerinin zamanlaması konusunda fikrinin olmadığını söylüyor ancak bu yıl yeni bir Bitcoin rallisinin kesinlikle başlayacağına ve BTC’nin tüm zamanların en yüksek rakamına erişeceğine inanıyor.

Hayes konuyla ilgili, “Bu yılın ilk çeyreğindeki çöküş ne kadar şiddetliyse 100 yıllık eski sistemin ve onun dengesizliklerinin rüzgarını kesmek de o kadar zor olacak. Benim Bitcoin için 2020 sonu tahminim 20 bin dolar.” diyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl