Piyasada panik yarattı: BitMEX’e 18,000 Bitcoin’lik transfer

Dün kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX'e yapılan 115 milyon dolar değerindeki 18,000 BTC'lik transfer spekülasyon iddialarını alevlendirdi.

CryptoGlobe’de yer alan habere göre dün yaklaşık 18,000 Bitcoin, büyük bir kripto para borsası olan BitMEX ile bağlantılı olduğuna inanılan bir cüzdana aktarıldı. Aktarılan toplam Bitcoin‘lerin değeri 115 milyon doların üzerindeydi.

Bu büyük BTC transferinde 17 farklı kripto para cüzdanı yer aldı. İlk işlemde BitMEX ile ilişkili cüzdana yalnızca 10 BTC taşınırken diğer 16 kripto para cüzdanından ilk aktarımı takiben yarım saat sonra BitMEX’in cüzdanına 17,990 BTC transfer edildi.

Piyasa manipülasyonu iddiaları

BitMEX’e ait olduğu bilinin cüzdanlara yapılan büyük para transferinden kısa bir süre sonra bazı Twitter kullanıcıları, borsa üzerinde piyasa manipülasyonundan şüphelendiler. Piyasadaki düşüşle Bitcoin fiyatlarındaki konsolidasyon dikkat çekiyici. İşlem, Bitcoin’in 6,000 doların altına düşmeden birkaç saat önce yapılmıştı.

Geçmişte birçok kez yaşandığı gibi Mt. Gox kayyumu gibi kripto para “balinalarının” satmadan hemen önce büyük miktarlardaki coin’leri bir kripto para adresinde topladıkları biliniyor. Mt. Gox kayuumu Nobuaki Kobayashi, Mart ayında 400 milyon dolarlık kripto para satarak piyasa üzerinde güçlü bir etki yaratmıştı. Nisan ayının sonlarında ise 16,000 BTC ve 16,000 BCH’yi kripto para hesaplarından birinde konsolide etmişti. Bu devasa transferler, kripto para yatırımcıları arasında büyük bir satış dalgasının gelebileceği yönünde endişe yaratıyor.

En son görülen BitMEX vakasında ise borsa, coin’leri güvende tutmak için soğuk cüdanlara transfer ediyor olabilir. Haziran ayında bir saldırı sırasında 30 milyon dolar kaybeden kripto para borsası Bithumb, yakın zamanda benzer bir şey yaptığını bildirmişti.

BitMEX’teki bu hareketliliğin bir başka nedeni de borsanın likiditeyi artırma çalışmaları olabilir. Şeyseller merkezli kaldıraçlı kripto para borsası, yakın dönemde iki defa son 24 saatte 1 milyon BTC ticaretine ev sahipliği yapmıştı.

→ VENEZUELA KRİPTO PARALAR İÇİN MERKEZ BANKASI KURUYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

3 yorums

  1. yagiz alp Cevapla

    Bitmex kaldiracli islem borsasidir. Buraya sadece bitcoin yukleyip cekebilirsiniz. mtgox olayinda bitcoinler krakene transfer edilmis, usdye cevrilerek sistemde cikmisti. Borsa transferi degilse stop patlatmak ve sert hareketler icin yapilmis olabilir.

  2. Deliveli Cevapla

    Abd zararını çıkarmak için burada kaybettiği oradan spekülasyonla almak istiyordur

  3. hamzaokan Cevapla

    bu cüzdanlar arası bir transfer asparagas.. panik yapıp toplamak istiyorlar..