Analist: Bitcoin’deki 4,000 yükselişinin ardında BitMEX var

Çarşamba günü bir grafiği referans göstererek Bitmex'in yeni vadeli sözleşmelerinin Bitcoin'i hareketlendirebileceğini öne süren analist Martin, bu tahmininde haklı çıkmış görünüyor.

Ünlü kripto para analisti Luke Martin’e göre, Bitcoin‘in son yükselişi ile Bitmex vadeli işlemleri arasında gözle görülür bir korelasyon var.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Twitter hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulunan Martin, bir grafiğe atıfta bulunarak Cuma günü Bitmex’in Eylül ayı vadeli işlemlerinin (XBTU19) başlayacağını ve bunun da Bitcoin’de hareketliliğe sebep olabileceğini söylemişti. Martin’in paylaştığı grafiğe göre, Bitmex’in Haziran ayı vadeli işlemlerini (XBTM19) 18 Aralık 2018’de başlatmasının ardından %34’lük bir yükseliş yaşayan BTC, yine 27 Aralık’ta bir başka Bitmex vadeli işleminin sonlanmasıyla %8 yükselmiş.

BitMEX vadelileri ve Bitcoin fiyatı, kaynak: Luke Martin

Bitmex’in vadeli işlemlerinin başlayacağı Cuma günü, bu konuyla ilgili görüş bildirmeye devam eden Martin’in tweet’i şöyleydi:

“Bitmex’in yeni vadeli işlem sözleşmeleri bu sabah başladı. Geçmişteki korelasyonun devam edip etmediğini göreceğiz.”

Bitcoin’in Cumartesi günü 4,070$’a kadar tırmanmasıyla haklı çıkmanın gururunu yaşayan Martin, yine Twitter’da sahne aldı ve bu kez de şöyle yazdı:

“Bitmex’in vadeli işlemlerinin hemen ardından BTC hareketlendi. Geçmişteki iki olayla aynı modeli görüyoruz. Bunu ilerleyen zamanlar için bir köşeye kaydedin. Pazarın buna dikkat ettiği çok açık. Güzel…”

Martin’in tahminleri gerçekleşmiş gibi gözükse de Bitmex’in Bitcoin vadeli işlemlerinin hacim eksikliği nedeniyle piyasa üzerinde bu kadar büyük bir etkiye sahip olamayacağını belirten bazı kullanıcılar onu eleştirdi. Sadece iki  tarih kullanması da eleştirilen Martin, bu eleştirilere şöyle cevap verdi:

“Olayın hacimle veya vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatlarıyla bir ilgisi yok. Sadece, piyasanın Bitmex’in yeni vadeli işlemlerine nasıl tepki verdiğiyle ilgisi var. Geçmişteki olaylarla aynı modeli görüyoruz.”

Haber: NewsBTC

→ BİTCOİN’İ 20 BİN DOLARDA AÇIĞA SATAN BORSACIDAN KARAMSAR TABLO

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl