​​ÖZEL | Bitpanda CEO’sunun Türkiye için büyük haberleri var

Avrupa'nın lider kripto para platformu Bitpanda'nın CEO'su Eric Demuth, kendisiyle gerçekleştirdiğimiz röportajda AB ülkelerinde sundukları her şeyi Türkiye pazarına da getirmek istediklerini söyledi.

Avrupa’nın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bitpanda’nın CEO’su Eric Demuth, Blockchain Economy 2020’de uzmancoin.com’un sorularını yanıtlandırdı.

Demuth, ikinci çeyrek itibari ile Türkiye’de faaliyetlerine başlayacaklarını ve AB’de olduğu gibi işlem ücreti almayacaklarını söyledi.

“AB pazarında ne yapıyorsak aynı şeyleri Türkiye pazarına da getirmek istiyoruz.” diyen Demuth, sözlerinin devamında en iyi müşteri memnuniyetini sağlamak için de yerel para ve yerel ödeme seçenekleri sunacaklarını ifade etti.

Demuth ile gerçekleştirdiğimiz röportaj şöyleydi:

Uzmancoin: Merhaba. Blockchain Ekonomi Zirvesi’ne ve İstanbul’a hoş geldiniz. Bize kendinizden ve geçmişinizden bahseder misiniz?

Eric Demuth: Bitpanda’nın kurucu ortağıyım. Burada çok fazla olmasa da Bitpanda Avrupa’da cidid şekilde biliniyor. Avrupa’daki en büyük broker şirketiyiz. 2014’ün sonlarından beri, ki bu aslında kripto paralar uzun bir zaman sayılır, bu piyasadayız.

Uzmancoin: Kullanıcılarınıza sağladığınız imkanlara bakıldığında diğer şirketlerden daha önde gözüküyorsunuz. Kullanıcılarınıza paladyum, Bitcoin, altın, ve gümüş alma imkanı tanıyorsunuz. Bunlara bakıldığında gelecek hedefleriniz neler? Her zaman endüstrinin bir adım ya da daha fazla önünde olmak mı?

Eric Demuth: Bizim burada amacımız herkese yatırım fırsatı tanımak. Burada sizin hangi ülke vatandaşı olduğunuzun, ne kadar paranızın olduğunun pek bir önemi yok. Çünkü bütün iyi anlaşmalar, ucuz maliyetler ve ödemeler zaten cebinde parası olan insanlar için var. Burada Bitcoin kullanarak, diğer varlıkları da hayatınıza sokabilirsiniz. Biz de geçen sene altın, gümüş, platinum ve paladyumla aslında bunu yaptık. Örnek olarak fiziksel olarak altın ve daha küçük parçalarının karşılığı da var. Burada amaca gitmek için sadece sertifika da yeterli olmaz. Amacınız belliyse dünyadaki en ucuz fiyatları da sağlayabilirsiniz. Bunda da uygun zamanı bildiğimiz için başarılıyız. Kripto paralarda olduğu gibi sadece iki tık ötede işlem yapıldığı zaman benimsenme oranı da artıyor.

Uzmancoin: Müşterileriniz paralarını çekmek istedikleri zaman Avrupa ülkesi olduğu takdirde herhangi bir işlem ücreti almıyorsunuz. Bu nasıl oluyor?

Eric Demuth: Bu, banka hesabınızdan para yatırmak istediğinizde de aynı. Ayrıca Türkiye’de de bunun açıklamasını yaptık. İkinci çeyrek itibariyle Türkiye’de de operasyonlarımıza başlıyoruz ve yine işlem ücreti alınmayacak. AB piyasasında ne yapıyorsak aynı şeyleri Türkiye piyasasına da getirmek istiyoruz. Yani banka hesabınızı kullandığınızda işlem ücreti alınmayacak. Fiat paradan kriptoya ya da tersine şekilde tecrübeler sunacağız. Bir broker hizmeti ya da perakende hizmeti sunacağız da denilebilir. Amacımız bu ve biz bu işte iyiyiz diye düşünüyorum. En iyi müşteri memnuniyetini sağlamak için de yerel para ve yerel ödeme seçeneklerini sunacağız.

Uzmancoin: Yani Bitpanda’nın Türk piyasasına yepyeni bir soluk getireceğini söyleyebilir miyiz?

Eric Demuth: Tabii ki ve yeni standart getirebilmek için en büyük kolaylığı sağlamanız gerekir. Ana akım benimsenmeyi sağlamak için insanlara kolay ulaşmanız lazım. İki tarafa da hizmet sağlamamız lazım. Biz Avrupa’da sadece regüle değiliz aynı zamanda PSD2 lisansımız da var. Viyana’da sadece 10 çalışanımız regülasyonlar ve uyum üzerine çalışıyor. Burada da aynı şeyleri yapacağız. Buraya yerleşeceğiz, ülke sorumlumuz olacak. Tabii ki yerel bankalarla da birlikte çalışmak durumunda olacağız. Aslında aynı şeyler ama Türkiye’de yeniden başlayacağız.

Uzmancoin: Şirketinizin burada da yerleşeceğini söylüyorsunuz. Peki Türk piyasasında, Türkiye’de ne görüyorsunuz? Potansiyel var mı size göre?

Eric Demuth: Türkiye çok büyük bir piyasaya sahip. Ayrıca Avrupa’ya çok yakın oldğu için birçok kural da benzer. Tabii ki ciddi bir nüfus da var. Avrupa’nın dışına çıkmış olduğumuz bu dönemde ilk gittiğimiz yer Türkiye. Ayrıca Türkiye kripto para ticaretinde ciddi bir tecrübeye de sahip. Buradaki benimsenme inanılmaz. Dijital varlıklara artan derece de müthiş bir talep olduğu gibi değerli metaller için de aynı şey söz konusu. Bu da aslında burada Bitcoin’in gelişmiş bir altın olduğunu da adeta kanıtlıyor. Çok rahat alıp satabilir, herhangi bir yere her an transfer edebilirsiniz. Fiziksel altınınızı cebinizde tuttuğunuz gibi Bitcoin’inizi de tutabilirsiniz. Biz bu ülkeye bu yenilikleri getireceğiz.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl