Sözde Bitcoin yatırım platformu, 2.5 milyon dolar para ile siteyi kapattı

Sözde Bitcoin ve kripto para yatırım platformu Bitsonar, müşterilerinin 2.5 milyon dolar eden fonlarıyla beraber kapatıldı. Bitsonar ile ilgili skandal bununla sınırlı kalmadı. Platformun CEO'suna "Sizi FBI'a şikayet edeceğim" diyen eski çalışan da geçtiğimiz günlerde sokak ortasında kaçırıldı.

error

Ukrayna merkezli ve internet üzerinde yoğun reklam kampanyaları yapan sözde Bitcoin yatırım platformu Bitsonar, 2.5 milyon dolar değerinde müşteri parasıyla birlikte kapandı. 2020’nin başlarından beri para çekme sıkıntıları yaşanan platformun 6 Ağustos’tan bu yana kapalı olduğu belirtiliyor.

“Sizi şikayet edeceğim” deyince kaçırıldı

Bu şirketle ilgili filmleri aratmayan bir olay daha yaşandı. CoinDesk’in aktardığına göre, bu şirketle geçmişte bağlantısı olan ve ayrıldıktan sonra CEO’ya “Sizi FBI da dahil olmak üzere birçok güvenlik kurumuna şikayet edeceğim” diyen kişi, sokak ortasında bir minibüse bindirilerek kaçırıldı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yerel saat ile 23’te gerçekleşen olayda, kaçırılan çalışanın Yaroslav Shtadchenko olduğu belirtildi.

Etraftaki tanıkların çok net olmayan şekilde çekebildikleri görüntülere baktığında Shtadchenko’nun eşi Julia, minibüse bindirilen ve “Yardım edin, yardım! Hayır!” diye bağıran kişinin kocası olduğunu söyledi.

İşten eve geldiği esnada minibüse zorla bindirilen ve etraftaki birkaç kişinin ‘Bırakın’ sözlerine aldırılmadan kaçırılan Shtadchenko’nun nerde olduğu hala bilinmiyor.

“FBI da dahil birçok kuruma şikayet edecekti”

Shtadchenko’nun eşi Julia, kocasının kaçırılmadan önce eski çalıştığı şirket olan Bitsonar’ın CEO’su Marius Ziubka’yı aradığını ve içinde FBI’ın da olduğu çeşitli ülkelerdeki güvenlik güçlerine onları şikayet edeceğini söylediğini belirtti.

Julia Shtadchenko ayrıca ikili arasında geçen konuşmada Ziubka’nın, Shtadchenko’ya konuyu barışçıl yollarla çözme önerisinde bulunduğunu belirtti.

Nerede olduğu hâlâ bilinmiyor

İşte bu olaydan sonra Shtadchenko sokak ortasında, herkesin gözü önünde kaçırıldı. Julia Shtadchenko durumu polise bildirdi ancak güvenlik güçleri hala Bitsonar’ın eski çalışanın nerede olduğu hakkında hala bilgi vermedi.

2,5 milyon dolar toplayıp, ‘Denetim var’ deyip, siteyi kapattılar

Shtadchenko ayrıca Temmuz ayında gerçek ismini kullanmadan Rusya’da kripto para yayıncılığı yapan Forklog’a bir röportaj vermiş ve röportajda Bitsonar’ın, Ukrayna hükumetinin eski bir çalışanı olan Alexander Tovstenko tarafından kurulduğunu ancak 2020’nin başından bu yana borsadan para çekme işlemlerinin yapılamadığını belirtip Alexander Tovstenko’nun yatırımcıların fonlarıyla kaçtığını iddia etmişti.

Shtadchenko, CoinDesk’e yine Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada da Bitsonar’ın dünyanın farklı yerlerindeki yatırımcılardan yaklaşık 2,5 milyon dolar topladığını söylemişti.

Bu açıklamalardan sonra ise 6 Ağustos’ta site kapandı.

Platforma ulaşan kullanıcıların neden fonlarını çekemedikleri ile ilgili sorulara şirket “Denetim var, ardından sorun ortadan kalkacak” cevabı verdi ancak Şubat ayından bu yana para çekme işlemi hala yapılamıyor. Öte yandan Bitsonar’ın cüzdanlarında yapılan incelemede kasanın tamamen boşaltıldığı belirlendi.

Bitsonar’ın ABD, Kanada, Danimarka, Norveç, Hollanda gibi birçok ülkeden yatırımcısı bulunuyordu.

Popüler Youtube kanalları da önermiş…

Özellikle sosyal medyanın günümüzdeki etki gücü düşünüldüğünde Bitsonar, bu mecrayı da çok iyi kullanmış. MMCrypto, CryptoTV, CryptoJoker ve Ivan On Tech gibi popüler Youtube kanalları da Bitsonar’ın reklamını geçmişte birçok kez yapmışlar ve kullanıcılara önermişler. Ivan On Tech kanalı daha sonra bu videolarını kendi platformundan kaldırdı.

“100 bin doları elden verdim”

Ukraynalı bir yatırımcı olan Vladimir Chaika da yaptığı açıklamada Tovstenko’ya, aylık yüzde 11’lik kâr vaadi için 100 bin dolarlık bir parayı elden verdiğini söyledi. Chaika ayrıca parasını hiçbir zaman geri alamadığı bilgisini de verdi.

Bitsonar’a bağlantılı olan 564 Bitcoin adresinin olduğu ve bunların hepsinin şu an boş olduğu da gelen bilgiler arasında.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl