Türk yatırımcıdan kripto para borsaları Bitstamp ve Gatehub’a 5 milyon dolarlık dava

Türk kripto para yatırımcısı Salim Satır, 5 milyon dolar zarar etmesine yol açtıkları iddiasıyla Bitstamp ve Gatehub'ı dava etti.

bitcoin

Türk asıllı Kanadalı yatırımcı Salim Satır, yanıltıcı bilgi ve kripto paralarının haksız şekilde alıkonulmasından dolayı 4.9 milyon doların üzerinde zarar ettiği iddiasıyla Bitstamp ve GateHub’a dava açtı.

Law360’ta yer alan bilgilere göre Satır, bu kaybın 2017 yılının Ağustos ayında 872 Bitcoin Cash’in haksız yere alıkonulmasına ek olarak Gatehub’ın internet sitesinde Bitcoin/Ripple takas fonksiyonunun çalışma şekliyle ilgili bilgilerin eksik ve yanıltıcı olmasından kaynaklandığını iddia ediyor. Satır, platformda XRP karşılığında Bitcoin satın aldığını düşünürken oysa Bitstamp tarafından tutulacak olan Bitcoin IUO’ları almıştı.

Satır, Bitcoin’in zirve yaptığı Aralık 2017 ve Ocak 2018 arasında hesabından 872 BTC’yi Bitstamp’e aktarmak istediği fakat bunu yapmasının engellendiğini iddia ediyor. Satır, bunun Gatehub platformunun müşterilerden sakladığı teknik hatadan dolayı olduğunu ifade ediyor. Yaşanan bu gecikme nedeniyle her bir Bitcoin’in yaklaşık 3 bin dolarlık değer kaybından 2.5 milyon dolar zararı olduğunu belirtiyor.

Hak ettiği Bitcoin Cash’i alamadı

Dahası yatırımcı, Gatehub’ın 2017 yılının Ağustos ayında hak ettiği 872 Bitcoin Cash’i kendisine vermediğini, borsanın bu kripto paraları kendi yararına alıkoyduğunu söylüyor. Bilindiği üzere, 2017 yılının Ağustos ayında Bitcoin blok zinciri bölünmüş ve Bitcoin Cash ortaya çıkmıştı. Bu sayede her Bitcoin sahibi, Bitcoin’leriyle aynı oranda Bitcoin Cash alma hakkı elde etmişti. İddiasına göre, Satır’ın buradan da 2.4 milyon dolar zararı oldu. Böylece toplam rakam 4.9 milyon dolara ulaştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl