Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitwise’dan yatırımcılarına tavsiye: Bitcoin’de “geriye bak” stratejisi

Varlık yöneticisi Bitwise, yatırımcılarına gönderdiği son mektupta BTC ile ilgili değerlendirme yapmak için "geriye bakma" stratejisini önerdi.

Kripto varlık yönetim firması Bitwise, yatırımcılara bir mektup göndererek koronavirüs salgınının ortasında ve trilyon dolarlık kurtarma paketlerinin açıklandığı bir dönemde BTC ile ilgili değerlendirme yapmak için “geriye bakma” stratejisini önerdi.

Hisse senetleri, altın ve öz kaynakların beklenmedik şekilde büyük bir türbülans ve karmaşaya girmesinin ardından firma Bitcoin’i alternatif bir yatırım aracı olarak belirledi ve bu vahşi finansal iklime tam da nasıl oturduğunu analiz etti.

S&P 500’ün adeta baş aşağı gittiği ve tarihindeki en büyük ikinci günlük düşüşü ile yine tarihindeki en büyük günlük yüzdelik kazancı yaşadığı dönemde analistler; gayrimenkul, kripto, hisse senetleri, bonolar ve altının makro faktörler sebebiyle baskı altına alındığını ve bunun da Bitcoin’i 4 bin doların altına çekip tüm kripto para piyasasını kırmızıya boyadığını belirtiyorlar.

Geriye çekil ve ters korelasyonu gör

Analistlerin yorumu şu şekilde:

“Bitcoin’in Mart ayındaki düşüşü bazılarının kafasında soru işaretleri yarattı: Bir varlık, kriz döneminde de satılacaksa nasıl güvenli olabilir? Eğer biraz geriye doğru çekilirseniz, uzun vadedeki ters korelasyon net bir şekilde ortaya çıkacaktır. 31 Mart 2020’de 12 aylık sürece baktığınızda Bitcoin’in yüzde 55 artıda, S&P 500’ün ise yüzde 8 ekside olduğu görülüyor. Son 3 yılda ise BTC yüzde 463, S&P 500 ise yüzde 16 artıda…”

Bitwise ekibi; iş kayıpları, fabrikaların kapanması ve ‘evde kalın’ çağrılarının ortasında gelen trilyon dolarlık bir kurtarma paketinin olduğu bir dönemde Bitcoin’in geri dönmesi ve yükselmesinin onun uzun vadede tasavvur edilemez bir yükün altına girdiğini gösterdiği sonucuna varıyor.

“Bitcoin, dikkat çekici bir dayanıklılık gösteriyor”

Yatırımcı mektubunda, “Finansal piyasalarda birkaç günlük tarihi düşüşler görülen bir dönemde, ortalama olarak S&P’den 5 kat daha volatil bir varlık olan Bitcoin; petrol, hisse senedi veya yükselen piyasa hisse senetleri gibi düşmedi. Bunun tersine, tarihi volatilite oranlarına göre aslında bu krizi sakin geçirdi. Tüm finans varlıklarında olduğu gibi bazen, herkesin satış yaptığı dönemlerde korelasyonlar doğru orantıda seyredebilir. Ancak koronavirüsün Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilk kez kabul edildiği ve tanımlandığı 3 ay önceki dönemden bu yana kripto dünyası dikkat çekici bir dayanıklılık gösterdi” deniliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl