Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bu yatırımcılar, Bitcoin’e ulaşmak için %245 prim ödüyor

Bitcoin'e geçiş fırsatı arayan emeklilik fonları ya da diğer fonlar, BITW ve GBTC'ye yatırım yapmayı, kripto para almanın en kolay yolu olarak görmeye devam ediyor. Bloomberg ETF analisti James Seyffart'a göre, Bitcoin'e gerçekten giriş yapmak istiyorlarsa bu grubun elinde daha fazla seçenek de yok. Bu nedenle net varlık değerine oranla yüzde 245 prim ödemeye razı oluyorlar.

Bitcoin fiyatındaki sert yükselişler ve 24 bin dolar barajının da aşılması, BTC çılgınlığını başka boyutlara getirdi. Bloomberg’den elde edilen verilere göre; Bitwise 10 Kripto Endeks Fonu’nun fiyatı, net varlık değerine oranla yüzde 245 primle işlem görüyor. Öte yandan Grayscale Bitcoin Trust’taki (GBTC) prim oranı da bu ralliyle beraber yüzde 35’in üzerine çıktı.

Bu tür hızlı yükselişler genellikle Bitcoin konusunda hâlâ şüpheleri olan ancak kâr fırsatlarını da kaçırmak istemeyen kurumsal şirketler ya da bireysel müşterilerin en büyük kripto parayı BITW ya da GBTC gibi aracı kurumlar vasıtasıyla almasını hızlandırıyor. Bu yatırım grubu, BTC hakkında hala kafasında soru işaretleri olduğu için, direkt yatırım yerine bu tür aracı kurumları tercih ediyor. Dolayısıyla ödenen fiyat da artıyor.

Bu grup için daha fazla seçenek yok

Bloomberg ETF analisti James Seyffart konuyla ilgili olarak “Burada sorulması gereken soru aslında ‘Bu kadar fazla prim ödemek mantıklı mı?’ değil. Çünkü bu fiyatı ödemenin kesinlikle hiçbir mantığı yok. Bazı prim oranları kabul edilebilir ancak Bitcoin’e gerçekten giriş yapmak istiyorlarsa, bu grup için daha fazla seçenek de yok” yorumunu yapıyor.

Bu değişimler, ürün fiyatı ile varlığın net değeri arasında çok ciddi bir fark oluşmasına sebep oluyor. Bu önemli oynamalar, 5 trilyon dolarlık borsa yatırım fonu (ETF) dünyasında, özellikle Mart ayı gibi yüksek volatilite dönemlerinde meydana gelebiliyor ancak çok nadir yüzde 3’ü geçiyor. Bu olduğunda da yetkili katılımcı adı altındaki uzman trader’lar boşluktan arbitraj yaparak yararlanıyor ve ETF paylarını alıyorlar.

Burada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’in kripto paralar için bir ETF onay vermediği ve bu yüzden Bitwise ve Grayscale ürünleri için bir aracı kurum olmadığını da hatırlatmak gerekir. Her iki yatırım aracında da paranın geri çekilmesine izin verilmiyor. Bu da belirli sayıda hissenin çıkarıldığı anlamına geliyor. Ancak Bitcoin almak isteyen kurumsal yatırımcılara GBTC ikinci teklif hakkı veriyor. Bu da arz ve talep dengesizlikleri arttığı zaman aşırı indirim ya da prim (fiyat artışı) oluşmasına sebep oluyor.

Bitcoin’e başka yollarla ulaşmak isteyen yatırımcı talebi çok fazla

Bloomberg’e konuşan yatırım danışmanlık firması ETF Store’un yönetim kurulu başkanı Nate Geraci konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Primler, direkt olarak veya bir borsa yardımıyla değil ama başka yollarla Bitcoin’e ulaşmak isteyen yatırımcı talebinin fazlalığını gösteriyor. Regülatörlerin, perakende yatırımcıya bu ürünlere ulaşması için izin verip aynı zamanda bu prim sorununu çözecek olan ETF’e izin vermemesi de akla durgunluk veren bir durum.”

Bitcoin fiyatının 23 bin 800 dolar olduğu düşünüldüğünde yüzde 35’lik prim ile yatırımcılar BTC için 32 bin dolar ödemiş oluyorlar. Sadece Bitcoin tutmayan BITW’de ise yüzde 245’lik prim ile bu fiyat 82 bin dolara yükseliyor.

Yine de kriptoya geçiş fırsatı arayan emeklilik fonları ya da diğer portföyler BITW ve GBTC’ye yatırım yapmayı, bir dijital varlık platformu kullanmadan kripto para almanın en kolay yolu olarak görmeye devam ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl