Bitwise: Bugün Bitcoin almak 1850’lerde petrol almakla eş!

Bitwise, bugün Bitcoin almanın 1850'li yıllarda petrol satın almakla aynı olduğunu ileri sürüyor. Şirket, vaktiyle petrole sadece çamur kadar değer atfedildiğine dikkat çekiyor.

bitcoin

Varlık yönetimi şirketi Bitwise, son aylık yatırımcı mektubunda bugünlerde Bitcoin satın almayı 1850’lerde pertrol satın almaya benzetti.

Bitwise’in küresel araştırma başkanı Matt Hougan tarafından kaleme alınan yazıda, “1800’lerin sonlarından önce ham petrol çoğunlukla bir karın ağrısıydı. Batı Amerika’da su için kuyu kazanlar bazen petrol bulurlar ve hayal kırıklığı yaşarlardı. Buradaki mesele, petrolün belirli bir faydasının olmamasıydı. Petrol bulmak çamur bulmak kadar ilginçti. Sonra 1850’lerde George Bissell’in atılımı ile işler değişti ve petrol endüstrisi doğdu. Petrolün kullanımı otomobillerden oyuncaklara ve temel ürünlere doğru gelişirken talep hızla arttı. Çok azı potansiyeli erkenden görmüştü.” ifadeleri kullanılıyor.

Devamında ise şöyle deniyor:

“Bugün Bitcoin petrole benziyor. Sınırlı ama anlamlı gerçek dünya kullanımlarına sahip bir emtiadır. İnsanlar bugün onu tasarruflarını itibari para birimlerinin dışındaki sistemlerde saklamak, parayı sınırlar arasında rahatça dolaştırmak ve büyük işlemleri hızlıca sonuçlandırmak için kullanıyor. Bazı ülkelerde baskıcı rejimlerden endişe duyan vatandaşlar için de bir tahliye vanası sağlıyor. Ancak 1800’lerin sonlarındaki petrol gibi bu uygulamalar da Bitcoin’in potansiyeli için buz dağının görünen yüzü.”

Bitwise, şu anda fiziksel altında saklanan servetin yüzde 10’unun gelecekte Bitcoin’de saklanması durumunda her BTC’nin yaklaşık 50 bin dolar değerinde olacağını vurguluyor. Şirket, Bitcoin’in offshore varlıklar, emanet, ödemeler, havale ve diğer pazarlara da nüfuz etmesi hâlinde potansiyelinin çok daha büyük olduğunu kaydediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl