BlackRock’ın Bitcoin ETF başvurusu, Grayscale fonuna yaradı

600 binin üzerinde BTC'den oluşan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonunun hisse fiyatı, BlackRock'ın Bitcoin ETF'ine başvurmasıyla birlikte artış gösterdi.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), yönetimi altında 10 trilyon dolarlık varlık bulunan BlackRock’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir Bitcoin ETF başvurusu yapmasının ardından yüzde 12’nin üzerinde artış yaşadı.

Grayscale’in GBTC’si dayanak varlık Bitcoin’in fiyatı ile önemli bir eşitsizlik sergileyip büyük bir indirimle işlem görüyordu. Ancak BlackRock haberiyle birlikte gelen son artış, Bitcoin fonunun 13 Haziran’da yüzde 44.03 olan farkı 16 Haziran’da yüzde 36.61’e indirmesini sağladı.

“Blackrock ETF’i onaylanırsa, buradaki asıl kazanan GBTC olacak”

Dijital varlık yatırım firması Cinneamhain Ventures’in ortaklarından Adam Cochran, BlackRock’ın başvurusunun SEC tarafından onaylanmasının GBTC için önemli kazançlar sağlayabileceğini söyledi. Bilindiği üzere Grayscale, daha önce 630 bin BTC bulunan GBTC fonunun Bitcoin ETF’ine dönüştürülmesi için ayrı bir başvuruda bulunmuştu. Bu başvuru reddedilmiş ve Grayscale, SEC’yi dava etmişti. BlackRock’ın başvurusunun ise bu konuda rehberlik etmesi beklenirken, GBTC’nin yüzde 30’un üzerindeki indiriminin sektörün büyümesiyle birlikte çözüleceği öngörülüyor.

Grayscale’in CEO’su Michael Sonnenshein bu yılın başlarında yaptığı bir konuşmada, GBTC’nin spot bazda çalışan bir Bitcoin ETF’ine dönüştürülmesinin önemini vurgulamıştı. Sonnenshein, bunun GBTC hisse fiyatının Bitcoin spot fiyatına yakın bir şekilde işlem yapmasını sağlayacağını, böylece fiyat farkını ortadan kaldıracağını ve yatırımcıların pozisyonlarını birkaç milyar dolar artıracağını öne sürüyor.

“Milyarlarca dolar yatırımcıların cebine dönecek”

Grayscale’in CEO’su, “GBTC bugün net varlık değerine [Bitcoin fiyatı] göre indirimli işlem gördüğü için, bir ETF’ye dönüştürülürse artık düşük fiyat olmayacak, prim de olmayacak. Arbitraj mekanizması devreye girecektir. Bu ne anlama geliyor? Bu, fon artık iskontolu işlem görmeyeceği ve bunun yerine kademeli olarak net varlık değerine yükseleceği için, birkaç milyar dolarlık sermayenin bir gecede yatırımcıların cebine geri döneceği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl