2018 yılı Bitcoin’in arkasındaki teknoloji Blockchain için büyük bir yıl olacak

Bitcoin'in teknolojisi olan blockchain için 2018 yılının 2017 yılından çok daha heyecanlı olaylarla birlikte gelmesi muhtemel.

“Bitcoin” kelimesi, Google’da bu sene yapılan en popüler aramaydı. Kripto para konusunu bilmeyen herkes, nasıl çalıştığını öğrenmek ve nasıl kazanç sağlayabileceklerini anlamak için aceleyle işe koyuldular. Bazıları kazandı da. Bir coin’in fiyatı 1 Ocak 2017’de 1.000 dolardı ve Aralık ayı ortasına kadar 20.000 Dolar’ı aştı.

Ancak Bitcoin’in değerinin artması, muhtemelen bu yılki en önemli kripto olayı değildi. Bu olay, blockchain olarak bilinen, Bitcoin işlemlerinin izlenmesini sağlayan merkezi olmayan kayıt teknolojisinin gerçekten dünyayı sallamayı vaat etmesiydi. Bu yıl, geliştiriciler blockchain için yüzlerce yeni kullanım alanı buldular ve 2018’in çok daha heyecanlı olaylarla birlikte gelmesi muhtemel.

‘Her yerde yeni fikirler ortaya atılacak’

Brooklyn’de bir Ethereum geliştirme stüdyosu olan ConsenSys’nin yöneticilerinden Ben Siegel “Blockchain ana akım sisteme girdiğinde, milyonlarca yeni insanın ilgisini çekti” diyor ve ekliyor: “Her yerde yeni fikirlerin ortaya çıkışını göreceğiz.”

İşte blockchain’in 2018’de devrim yapabileceği birkaç alan:

Yatırım: İlk para teklifleri veya ICO’lar bu yıl 4 milyar Dolar’ı aştı. Girişimcilerin kendi özel coin’lerini veya token’lerini doğrudan halka yönelttiği piyasa, başlangıçta erken girişim finansmanının değerini aşıyor. ABD’den Hong Kong’a kadar birçok düzenleyici, yatırımcıları sahte satışlar ve hatta terörle ilişkisi bulunanlardan dolayı uyardılar. Ancak birçoğu, ICO’ları tamamen yasaklamaya çalışmak yerine, yatırımcıları menkul kıymet kanunlarına uygun davranmaları için yönlendirdi.

Blockchain For Dummies kitabının yazarı ve blockchain girişimi Factom’un kurucu ortağı Tiana Laurence “Bence çok daha verimli olduğu için, blockchain odaklı olmayan fakat ICO’ları sermayeyi artırmak için bir mekanizma olarak kullanan pek çok geleneksel şirket göreceğiz” diyor.

ICO’lar, startup’ların gelecekteki müşterilerinden (şirket açıldığında, şirketten mal ve hizmet satın almak için kullanabilecekleri token’lerle ödüllendirilen) para kazanmalarına izin verir. Ayrıca, çoğu zaman sadece belirli türde startup’lara hizmet eden girişimcilik sermayesi firmaları ve bankaları atlamak için bir yol da sunuyorlar.

Medya: Token’lerin iki amacı vardır. Startup’lar sermayelerini artırmak için onları satabilir ve ayrıca ağlarına katılımı teşvik etmek için onları kullanabilirler. Youtube’a rakip olarak görülen YouNow tarafından çıkarılan PROPS’u ele alalım. İnsanları, içerik yüklemek, yeni arkadaşlar eklemek, platformda yeni iş modelleri geliştirmek ve diğer etkinlikler için ödüllendirir. Ve yatırımcıları, Casey Neistat ve Phil DeFranco gibi YouTube ünlüleri…

‘Blockchain sayesinde ağı bizimle oluşturan insanlara hak ettiklerini verebiliriz’

CEO’su Adi Sideman, Fast Company’ye verdiği açıklamada “Dijital medya, günümüzde, yüz milyonlarca Dolar’ı kuruluş değerinde toplayan iki ya da üç büyük oyuncu tarafından kontrol edilmektedir. Çok azı ağı oluşturan insanlara gidiyor.” diyor ve ekliyor: “Blockchain sayesinde, aslında ağı bizimle birlikte oluşturan insanlara hak ettiklerini verebiliriz.”

Diğer token odaklı medya fikirleri, Wikipedia’nın bir alternatifi olan Everscape ve bir blockchain gazetecilik platformu olan Civil’dir.

Herkese açık kayıtlar: Blockchain, işlemlerin kalıcı olarak kaydedilmesini sağlar. Kayıtların dokunulmaz olduğu düşünülüyor, çünkü kayıtlar bir ağ oluşturan birden fazla bilgisayara yayılıyor, böylece bilgisayar korsanlarının, herhangi bir değişiklik yapabilmek için her bir bilgisayarda o değişikliği yapması gerekiyor. Bu güvenlik seviyesinden dolayı, birkaç yetkili tarafından denetlenen merkezileştirilmiş veritabanlarından daha az yolsuzluğa sahip olduklarına inanarak birkaç hükümet dijital defterlerde kamuya açık kayıtların tutulmasını araştırmaya başladı.

Zaten bir e-devlet öncüsü olan Estonya, vatandaşların tıbbi kayıtlarına erişmesine izin veren bir projeye sahip. Ve pay sahipleri için yıllık genel toplantılarda kendilerini ifade etmeleri için e-oylama yapılmaya başlandı.

Gürcistan Cumhuriyeti, dağıtılan kayıtlarda arazi tapularını tutuyor. Bu tür sistemler, yeni ev sahiplerinin çözülmemiş sorunlarına yardımcı olan arazi tapusu sigorta sektörü için kötü haberler olabilir. Blockchain kayıtları herkesin aslında neye sahip olduğunu gösterir. Blockchain girişimleri yatırımcısı Lou Kerner, “Bir blockchain bloku üzerinde kayıt oluşur oluşmaz, bir gerçek olduğunu bildiğiniz bir şeyi sigorta ettirmek için kimseye para ödemeniz gerekmez” diyor.

Donanım yakınlaşması: Laurence, blockchain teknolojisinin makine öğrenimi ve nesnelerin interneti de dahil olmak üzere ortaya çıkan diğer teknolojilerle giderek daha fazla birleşmesini bekliyor. Factom, gözetim kameraları gibi IoT cihazlarından türetilmiş verileri doğrulamak için Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı’ndan hibe aldı. Ve teknolojisi, pasaport gibi resmi belgelerin geçerliliğini sağlamaya yardımcı olabilir. Başka bir örnek fasulyeleri sınıflandırmak ve küçük çiftçiler için daha iyi fiyat elde etmek adına makine öğrenimi ve blokchain teknolojisini kullanan kahve çekirdeği kiosk’ları.

Yardım ve uluslararası kalkınma: Bu yıl Birleşmiş Milletler’in Dünya Gıda Programı da dahil olmak üzere çeşitli yardım kuruluşları, yardım ödemelerinde blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Kripto para birimlerini kullanarak yapılan sınırlar ötesi ödemeler potansiyel olarak dolandırıcılık oranlarını düşürür, çünkü blok zinciri işlemin her aşamasını kaydeder ve bunlar değiştirilemez. Bunun yanı sıra işlem ücretleri de geleneksel yöntemlere kıyasla oldukça azdır. Akıllı sözleşmeler, yardımların belirli koşullar çerçevesinde verilmesini sağlar. Unicef ve Dünya Bankası, gelecek yıl da blockchain projeleri başlatmaya hazırlanıyor.

Bu örnekler sadece buzdağının görünen kısmı. 2018 yılında blockchain teknolojisi; sağlık sigortaları, tıbbi veri, finans, reklam sektörü, oylama, gıda güvenliğini artırma, yenilenebilir enerji, mültecilere dijital kimlik, evsizlere yardım gibi geniş bir yelpazede kullanılabilir.

Başka bir deyişle blockchain teknolojisi, Bitcoin’den çok daha fazlasıdır. Zenginlik ve fırsat eşitliğini geniş bir tabana yayarak insanlığa çeşitli şekillerde yardım etme potansiyeline sahiptir.

Kaynak: Fastcompany.com

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl