Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin blok zincirinde ses getiren 5 ilginç mesaj

Bitcoin blok zincirine bugüne kadar evlilik tekliflerinden hakaretlere varana kadar çok sayıda mesaj kaydedildi. Peki en meşhurları ve ses getirenleri hangileriydi?

Bitcoin blok zincirine yerleştirilen mesajların en meşhuru, bizzat Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto tarafından yazıldı. Bitcoin’in 3 Ocak 2009 tarihinde çıkarılan ilk blokunda 2008-2009 küresel ekonomik krizinin ortasında alternatif bir para biçimi yaratma niyetine atıfta bulunan bir mesaj yer alıyordu.

Mesaj, İngiltere’de yayın yapan The Times gazetesinin 3 Ocak 2009 tarihli manşetiydi:

“The Times 03/Oca/2009 Şansölye Bankalar için İkinci Kurtarma Planının Eşiğinde”

Bitcoin ile mesaj yayınlama yolunu, ABD’ye ait gizli bilgileri dünyaya servis ederek büyük ses getiren WikiLeaks de tercih etti. Aşırı sağcı wev sitesi 8chan’in bir sahte haberine yanıt veren WikiLeaks, bir mesaj iletmek için Bitcoin cüzdanlarından yararlandı:

“Biz iyiyiz. 8chan gönderisi sahte.”

Bilindiği üzere WikiLeaks, yıllardan bu yana Bitcoin ile bağış kabul ediyor. Kuruluş, bugüne kadar 4 binin üzerinde BTC aldı ve bunların toplam değeri 80 milyon dolar ediyor.

İlk kez 2016 yazında ortaya çıkan ve NSA’in kullandığı hack’leme programlarını yayınlayan hacker grubu The Shadow Brokers da Bitcoin ile gizemli mesajlar gönderdi. Hacker’lar, Rick Astley’in Never Gonna Give You Up şarkısına atıfla Bitcoin adreslerinin ilk karakteriyle NSA’e şu mesajı gönderiyordu:

-Never gonna give you up
-Never gonna let you down

Yani

-Senden asla vazgeçmeyeceğim
-Seni asla yarı yolda bırakmayacağım

Bu mesajların iletildiği adresler şunlardı:

1never9kNNkr27UseZSHnaEHg1z8v3Mbb

1gonnaV3MFNjymS4RGvUbHACstiS8aSYz

1giveGEk184Gwep2KT4UBPTcE9oqWzCVR

1youKBMLEohsexdZtkvnTzHnc4iU7Ffty

1upAbpBEWQ467QNT7i4vBMVPzSfQ3sqoQ

1never9kNNkr27UseZSHnaEHg1z8v3Mbb

1gonnaV3MFNjymS4RGvUbHACstiS8aSYz

11etAyypstpXLQpTgoYmYzT8M2foBSBe1

1youKBMLEohsexdZtkvnTzHnc4iU7Ffty

1downAsBbRQcBfUj8rgQomqhRsNFf1jMo

Bir başka meşhur mesaj ise üçüncü Bitcoin blok ödülü yarılanmasından önce görüldü. Mayıs ayında gerçekleşen bu yarılanma öncesindeki son blok madencilik havuzu F2Pool tarafından çıkarıldı ve şirket bloka şu mesajı yerleştirdi:

“NYTimes 09/Nis/2020 Fed’in 2.3 Trilyon Dolarlık Planı, 2008’deki Kurtarma Operasyonu’na Fark Attı”

Satoshi Nakamoto’nun The Times manşeti için yaptığına benzer şekilde bu mesajla da New York Times gazetesinin 9 Nisan 2020’deki manşetine atıfta bulunuluyor, finansal piyasaları yönlendiren aktörlerin 2008’de yaptıklarının ötesine geçtikleri belirtiliyordu.

Son dikkat çekici mesaj ise yakın zaman önce yayınlandı. Bitcoin fiyatı, bu ayın başında yeni bir rekor kırarken en eski kripto para madencilik havuzu Slush Pool da dünyaca ünlü haber ajansı Reuters’ın konuyla ilgili şu manşetini 659678. bloka kaydetti:

“Dolar, Teşvik Paketi Umutlarıyla Beraber Çakılırken, Bitcoin ise Tarihinin En Yüksek Seviyesine Ulaştı”

Coinbase parametresi ya da OP_RETURN gibi alanları kullanarak blokzincire mesaj koymanın 6 çeşit yolu var. Yıllar geçtikçe insanoğlunun mesaj verme merakı ve isteği çok net görülüyor. Blokzincire bazen anlamlı bazen de mantıksız birçok mesaj yükleniyor.

Bir mesaj yayımlamak için Bitcoin madencisi olma zorunluluğu yok. Mesajlar, yazıldığı blokta sonsuza dek kalıyor. Kaybolmaları için, ya insanlığın ya da Bitcoin’in yok olması gerekir. Tüm dünyada dağıtılmış şekilde vârolan 100 bine yakın destek hesabı ile yazılan mesajın mutlaka bir kopyası kalır. Blokzincire kendi mesajınızı kaydetmek için detaylı rehberler de bulunuyor. Bitcoin Core kurmakla uğraşmak istemeyenler için Eternity Wall yani Sonsuzluk Duvarı tüm zor işleri yapar ve mesajınızın sonsuza dek yaşamasını sağlar. Site çökse ya da yok olsa bile, mesaj Bitcoin blokzincirinde bir sonraki jenerasyonlar için kalmaya devam eder.

Bitcoin ve anti-otoriter teknolojilere yaptığı yatırımlarla bilinen Nic Carter’ın da dediği gibi, blokzincirde en az 6 evlilik teklifi bulunuyor. Tekliflerin yapıldığı kişilerin mesajları görüp görmediği bilinmiyor ancak Blockchair’in blokzincir explorer’ına girdikten sonra aramak istediğimiz kelimeyi yazdığımızda bu mesajları görmek de mümkün.

Küfür ve ırkçı hakaretler de var

Evlilik tekliflerinden daha çok hakaret ve küfürlerin yazıldığı ise bir gerçek. ABD’de kullanılması kanunla yasaklanmış olan siyahlara karşı büyük hakaret kabul edilen N harfi ile başlayan kelime bugüne kadar 60’tan fazla kez, Bitcoin Cash blokzincirine eklendi. Bitcoin Cash’e eklenme sebebinin ise spesifik bir açıklaması yok. İngilizce bir küfür olan F harfiyle başlayan kelime ise binden fazla kullanıldı. Bu mesajlar direkt olarak insan gözüne çarpmasa da Bitcoin defterindeki bu gizemleri ortaya çıkarmak için bir dizi araç ve proje geliştirildi.

Florida merkezli bir ajans bu konuda blokzincir mesajlarını çözmek ve onları açığa çıkarmak için bir etkileşimli sanat uygulaması geliştirdi. Şifreli şiirler, övgüler gibi sonsuza dek blokzincirde kalacak olan mesajlar bir nevi dijital grafiti formuna dönüştürüldü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl