Bitcoin için sansasyonel yorum: Bu sene 20 bin dolara yaklaşacak

Bloomberg'den en büyük kripto para Bitcoin için tüm sinyallerin yeni bir boğa koşusunu işaret ettiği değerlendirmesi geldi. 

bitcoin

Bloomberg’in son Bitcoin raporu, en büyük kripto para yatırımcılarının yüzünü güldüreceğe benziyor. Rapora göre; şirket Aralık 2017’deki rekorun yeniden test edilmesini bekliyor. Hatta BTC’nin 28 bin dolara ulaşabileceği belirtiliyor.

Kurumsal yatırımcıların Bitcoin iştahı

Raporda koronavirüs salgınının Bitcoin’e yaradığı ve diğer hisse senetlerinin düştüğü bir ortamda BTC’nin gücünü kanıtladığına vurgu yapıldı. Bitcoin’in olgunluk dönemine eriştiği belirtilen raporda kurumsal yatırımcılara da değinilerek Grayscale ve GBTC’nin bu konudaki iştahına dikkat çekildi. Bu kurumların yeni arzın yüzde 25’ini tükettiği yazılarak şu yorumlar yapıldı:

“Bu yıl şimdiye kadar, yönetim altındaki varlıklar (AUM), yeni üretilen Bitcoin’lerin yüzde 25’ini tüketti. Bu rakam 2019’da yüzde 10’un altındaydı. Grafiğimiz, Bitcoin eş değerlerinde 340.000’e doğru giden Grayscale’de 30 günlük ortalama istatistiğin hızlı bir yükselme gösterdiğine işaret ediyor. Bu da toplam arzın yüzde 2’sine eşit. 2 yıl önce ise bu rakam yüzde 1’di”

Bir başka işaret: GBTC/BTC primlerinde daralma

Bloomberg ayrıca GBTC/BTC primlerindeki daralmayı da bir işaret olarak görüyor:

“Güçlü girişlere rağmen GBTC’de giderek azalan prim, arzın piyasadan çekildiğini ve olgunlaştığını gösteriyor. 30 günlük ortalamada, emanet şirketinin net varlık değeri üzerindeki yüzde 20’lik primi, tarihi yüzde 39’luk ortalama ile karşılaştırılıyor.”

“2020’de 2019 zirvesinin iki katına ulaşabilir”

Raporda önemli bir noktaya daha değinildi ve Bitcoin’in daha da değerlenmemesi için bazı şeylerin ciddi şekilde ters gitmesi gerektiği belirtildi:

“Geçen sene en yüksek rakam 14 bin dolardı. Eğer Bitcoin aynı bandın içinde kalmaya devam ederse 2020’de iki kat rakama ulaşabilir, ki bunun büyük resimdeki anlamı çok küçüktür.”

Rapora göre Bitcoin’in güçlenmesindeki bir başka etken ise Tether (USDT). Geçen Mayıs’ta piyasa değeri 4 milyar dolardı. Bir yıl sonra ise 10 milyar dolar oldu. Sabit coin’lerdeki bu artış kripto varlıkların da daha fazla benimsendiğini gösteriyor:

“Doların dijital bağlantılarına olan ilgi, dünyanın rezerv para birimiyle aracı olmadan işlem yapmak ve onu değer olarak saklamayı temsil ediyor. Dünya bugün hızla dijitalleştikçe, bizler de tarihteki kağıt para benimsenmesine paralel hareket ederek ona göre davranabiliriz”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl