Bitcoin borsalarına gönderilen fotoğraflar karanlık ağda satılıyor

Kripto para borsalarına kimlik doğrulama işlemi için gönderilen fotoğrafların karanlık ağda satışa çıkarıldığı tespit edildi.

Dread adında bir karanlık ağ pazarında ExploitDOT ismindeki bir satıcı, önde gelen kripto para borsalarından ele geçirilen müşteri verilerini satmaya çalışıyor.

CCN.com’un ulaştığı verilere göre satıcının 2018’in Temmuz ayından beri yayınlanan KYC kontrollerinde kullanılan belgeleri hack’lediğini iddia ettiği bir ilanı var. Bu belgeler kimlik kartları ve sürücü ehliyetleri gibi belgeleri içeriyor. Belgelerin Bittrex, Poloniex, Bitfinex ve Binance gibi en popüler borsalardan elde edildiği öne sürülüyor.

Satıcı, alış adedine göre indirim bile uyguluyor. Buna göre 25,000 ve üzeri alımlarda adet başına 1$, 10,000 ve üzeri alımlarda adet başına 2$, 1,000 ve üzeri alımlarda adet başına 5$, 100 ve üzeri alımlarda ise adet başına 10$ gibi fiyat tarifeleri sunuyor. İlanın hala karanlık ağda çevrimiçi olduğu bildiriliyor.

CCN ile temasa geçen bir siber güvenlik uzmanı, alıcı olarak satıcı ile iletişime geçtikten sonra ondan belgelerin ele geçirildiğine kanıt olarak üç ücretsiz numune aldığını söyledi. Uzman, aldığı fotoğrafların “Binance” kelimesinin ve tarihin yer aldığı bir kağıtla birlikte fotoğraf çektiren kişileri içerdiğini ifade etti. Bu fotoğraflarda kişilerin yüzler, kimlik kartları ya da ehliyetleri görülebiliyor. CCN bu görüntülerin varlığını doğruladı.

Satıcı, elindeki belgelerde her ülkeden kişilere ait veriler olduğunu iddia ediyor.

Sızan belgelerin yakın zaman önce ortaya çıkan ve 2013 yılından beri en büyük veri sızıntısı olduğu belirtilen “Koleksiyon #1” ile ilgili olup olmadığı henüz bilinmiyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl