Güney Kore hükümetinden Bitcoin borsalarına vergi darbesi

Güney Kore hükümeti, ülkede bulunan kripto para borsalarından yüzde 22 kurumlar vergisi ve yüzde 2.2 yerel gelir vergisi tahsil edecek.

CoinTelegraph’ın Güney Kore haber ajanslarından Yonhap’tan aktardığına göre, Güney Kore hükümeti, bugün yaptığı açıklama ile ülkede bulunan kripto para borsalarından yüzde 22 kurumlar vergisi ve yüzde 2.2 yerel gelir vergisi tahsil edeceğini açıkladı.

Bithumb 56 milyon Dolar ödeyecek

Yonhap, Güney Koreli kripto para borsası Bithumb’ın toplamda 317.6 milyar won (295 milyon 368 bin Dolar) kazandığını bildirdi. Bu nedenle bugün açıklanan vergi oranlarına göre borsanın yaklaşık 60 milyar won vergi ödemesi bekleniyor (yaklaşık 56 milyon Dolar)

Açıklanan vergi oranları yıllık 20 milyar won (18.7 milyon Dolar) gelir sağlayan tüm şirketler için geçerli.

Haberin yayınlandığı sırada günlük ticaret hacmi 2.85 milyar Dolar ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Bithumb, 2017 yılının Şubat ayında saldırıya uğrayarak 7 milyon Dolar değerinde Bitcoin ve Ethereum kaybetti. Son zamanlardaki bu saldırılar Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarına bağlanıyor.

Güney Kore hükümeti, ülke çapında kripto para düzenlemelerini uygulamaya başladı. Hükümet, anonim sanal hesapların kullanılmasını yasaklamasının yanı sıra bir süreliğine yeni hesap açılışlarını durdurmuş ve yabancı kullanıcıların borsalarda işlem yapmasını yasaklaşmıştı.

Güney Koreliler, son yasal düzenlemelerin önüne geçmek için bir dilekçe kampanyası başlattılar. Dilekçe kampanyasında gerekli olan 200 bin imzaya ulaşıldı ve şu anda hükümetten resmi bir yanıt bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl