ABD, 1Broker’ın ardından daha fazla Bitcoin borsasını kapatabilir mi?

ABD'li regülatörler ve FBI, Türk kripto para kullanıcılarının yoğun olarak kullandığı 1Broker'ı geçtiğimiz günlerde kapattı. Bu hamle, diğer borsalara doğru sıçrayabilir mi?

Bilindiği gibi birkaç gün önce Marshall Adaları merkezli menkul kıymetler satıcısı ve Bitcoin ticaret platformu olan 1Broker, ABD’nin düzenleyici kurumları SEC ve CFTC tarafından kayıt dışı menkul kıymet satıcılığı yaptığı iddiasıyla suçlanmış, FBI tarafından da 1broker.com’a el konularak kapatılmıştı.

ABD’nin düzenleyici kurumları ve FBI’ın aldığı bu aksiyon, kripto para yatırımcıları arasında aynı şeyin önde gelen kripto para borsalarının başına gelebileceği endişesini oluşturdu.

CCN.com’da yer alan habere göre Kobre & Kim’de menkul kıymetler dava avukatı olan Jake Chervinsky, gizli bir FBI ajanının 30 Mart 2016 tarihinde kayıt dışı bir menkul kıymete dayalı bir swap satın aldığını açıklandı.

Chervinsky’ye göre bunun ardından SEC ve FBI’ın harekete geçmesi, 1Broker’ı kapatmaları, iki yıldan daha uzun sürdü. Chervinsky, ABD’de mevcut yasalar uyarında menkul kıymet olarak kabul gören çoğu token’ın geçen yılın ikinci yarısında piyasaya sürüldüğü göz önüne alındığında birçok borsa ve token ihraççısının ABD yetkilileri tarafından hedef alınabileceğini ima etti.

Chervinsky, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “1Broker’ı araştıran gizli bir FBI ajanı, ilk kayıt dışı menkul kıymete dayalı swap’ını 30 Mart 2016 tarihinde satın aldı. Hükümet, iki buçuk yıl sonraya kadar harekete geçmedi. ICO’ların çoğu (kayıt dışı menkul kıymetler?) 2017’nin ikinci yarısında ihraç edildi.” ifadelerini kullandı.

Chervinsky’nin yanı sıra yaygın olarak tanınan bir kripto para trader’ı olan Aurelius’un da aralarında buluınduğu kripto para alanındaki birçok yatırımcı, BitMEX gibi Bitcoin ve Ethereum’da marjin ticareti sunan borsaların SEC tarafından potansiyel olarak hedefe alınabileceğini belirttiler.

Öte yandan SEC’in Fort Worth Bölge Ofisi Sorumlusu Shamoil T. Shipchandler, “SEC, ABD yatırımcılarını işlemlerinde kullanılan para cinsinden bağımsız olarak çeşitli platformlarda korumakla görevli. ABD’li yatırımcılarla işlem yapan uluslararası şirketler, kripto para kullanma yoluyla federal menkul kıymet yasalarını ihlal edemezler.” demişti.

Kaynak: CCN

→ RIPPLE’IN CEO’SU: XRP BITCOIN’DEN 1000 KAT DAHA HIZLI VE 1000 KAT DAHA UCUZ

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. cee kerim Cevapla

    haber içeriği ile bağdaşmıyor. 1broker crypto borsası değil. sadece deposit olarak btc alıyor. sonra onu dolar cinsinden swapta kullanabiliyorsunuz. fbi ondan araştırma yapıyor. çünkü swap için kyc gerekir ve 1brokerda kyc yok. haberciliğiniz çok saçma. ya uyduruyorsunuz ya da copy paste yapılmış.

    1. Burak Köse Cevapla

      Haberde gözden kaçırdığınız bir nokta ICO’larla ihraç edilen token’ların menkul kıymet olarak kabul edilebileceği ve bu durumda bu token’ların işlem gördüğü borsaların tehlike altında olabileceği. 1Broker, KYC eksikliğinden değil, kayıt dışı menkul kıymet satıcılığı yaptığı için kapatıldı. Siz yine de her ihtimale karşı tedbiri elden bırakmayın, borsalarda yüklü miktarda kripto para bulundurmayın.