İki kripto para borsası uyuşturucu bağlantısı nedeniyle kapatıldı

Avustralya'da bir uyuşturucu kaçakçılığına ilişkin yürütülen soruşturmalar neticesinde iki kripto para borsasının faaliyeti askıya alındı.

Avustralya anti-para aklama kuruluşu, bugün yapılan resmi açıklamayla iki kripto para borsasının kaydını bir uyuşturucu kaçakçılığı davasıyla bağlantılı olarak askıya aldığını bildirdi.

AUSTRAC ve Avustralya Polisi tarafından yapılan ortak basın açıklamasında 27 yaşındaki bir erkeğin uyuşturucu kaçakçılığıyla ilişkili suçlamalar ile ilgili olarak tutuklandığı ifade edildi. Açıklamada olayla ilgili yürütülen soruşturma neticesinde adamın iki kripto para borsasının yönetiliciğini yaptığının tespit edildiği aktarıldı.

Ardından kara para aklamayı, vergi kaçakçılığını, refah dolandırıcılığını ve terörizmi önlemeyi hedefleyen bir mali istihbarat teşkilatı olan AUSTRAC, tutuklunun bağlantılı olduğu kripto para borsalarının faaliyetlerini durdurdu.

Öte yandan tutuklunun 30 kilogram yasa dışı uyuşturucu bulundurduğu tespit edildi.

Reuters hamlenin kripto para borsaları kapsamında AUSTRAC’ın yetkisi altında gerçekleştirilen ilk askıya alma olduğuna dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl yeni bir mevzuatın yürürlüğe girmesiyle AUSTRAC’ın gözetim alanına kripto para borsaları da dahil edilmişti.

Resmi açıklamada faaliyetleri durdurulan borsaların hangi borsalar olduğu belirtilmedi.

Haber: CoinTelegraph

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl