Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Kripto para borsalarında ‘anında yardım hattı’ dönemi

Güney Kore merkezli Bithumb, Upbit, Corbit ve Coione borsaları kara para aklamayla mücadele için ortak bir anında yardım hattı kurdu.

Kore haber organı The Korea Herald’in haberine göre, Güney Kore merkezli 4 büyük kripto para borsası, kara para aklamayla mücadele etmek için güçlerini birleştirdi.

Habere göre; Bithumb, Upbit, Korbit ve Coinone borsaları, kullanıcıların kimlik avı, saadet zinciri gibi suçlarla ilgili olabilecek olağan dışı alım satımlar veya ödemeler hakkında bilgi paylaşabilecekleri bir anında yardım hattı kurdu.

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan anonim bir kaynak, bu sistem sayesinde borsaların şüpheli işlemleri anında kontrol ederek ilgili hesapları anında engelleyebileceğini söyledi.

2018 yılının Eylül – Aralık ayları arasında, Güney Kore hükümeti yerel kripto para borsalarını güvenlik denetimine tâbi tutmuş ve 21 borsadan 7’si hükümetten onay almıştı.

Denetim sırasında Bithumb, Coione ve Korbit’in de aralarında olduğu 7 borsa, güvenlik önlemleri yönünden araştırmacıları tatmin etmiş ancak denetlenen firmaların çoğunun saldırılara maruz kaldığı tespit edilmişti.

İşlem hacmi yönünden dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olan Bithumb, Haziran ayındaki 30 milyon dolarlık hack’in ardından 2018 yazının sonlarından beri sahte ticaret hacmiyle suçlanıyor.

Kripto para derecelendirme ve analitik servisi CER, Bithumb’un hayali işlemlerde kullanıldığını ve Bithumb’da ticaret manipülasyonlarının bir işareti olabilecek garip aktivite artışları gözlendiğini bildirmiş ancak borsa tüm bu iddiaları reddetmişti.

Bir diğer büyük borsa Upbit ise, Ekim 2017 ile Aralık 2018 arasında 3 kez hacimlerini sahte olarak şişirmekle suçlanmış ve devam eden soruşturmalara rağmen tüm suçlamaları reddetmişti.

Güney Kore’ye komşu ülke Japonya’da ise Coincheck’in Ocak 2018’de hacklenmesi sonucu 534 milyon dolar değerindeki NEM token’ının çalınmasının ardından 16 yerel kripto para borsası JVCEA adında özdenetim birimi oluşturmuştu. JVCEA, geçtiğimiz Ekim ayında kripto para alanını izlemek için Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı’ndan onay aldı.

Haber: CoinTelegraph

→ÇİN’DEN BİTCOİN FİYATINI ETKİLEYEBİLECEK KARAR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl