Analist: Çok yakında en büyük Bitcoin satıcıları borsalar olacak

Analist Willy Woo, yarılanmadan sonra en büyük Bitcoin satıcılarının madenciler değil, kripto para borsaları olacağını söyledi.

Kripto para analisti Willy Woo, Bitcoin’deki blok ödülü yarılanmasından sonra lider kripto paradaki en büyük satıcıların borsalar olacağını ileri sürdü.

Woo, “2020 yarılanmasından sonra madenciler, en büyük Bitcoin satıcıları olmaktan çıkacaklar. Sahne borsaların olacak ve başrolü onlar oynayacak.” dedi.

Woo, bunu borsaların BTC ile işlem komisyonları toplamaları ve bunu daha sonra itibari para karşılığında satmalarına dayandırıyor.

Piyasada sadece iki emsalsiz satış baskısı olduğunu vurgulayan analist, bunları ise madencilerin ürettikleri ve borsaların işlem ücretleri vasıtasıyla elde ettikleri BTC’leri satmaları olarak açıkladı.

Woo, yaptığı hesaplamada yarılanmanın ardından madencilerin günlük 900 BTC’lik bir satış baskısı oluşturacağını, buna karşın borsalar tarafında bu rakamın 1200 BTC olduğunu ifade etti.

Analist, sözlerinin devamında “Bitcoin’in 2017-2020 arasındaki uzun vadeli fiyat grafiğine baktığımda BitMEX tarzı vadeli işlem borsalarının yükselişinin fiyatta geri alınamaz bir ayak izi bıraktığını görüyorum.” yorumunu yaptı ve vadeli işlem borsalarının Bitcoin’in yeni yükseklere ulaşmasını yavaşlattığını iddia etti.

Woo’nun sözlerine Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan itiraz geldi. Zhao, bunun Binance’in durumunda geçerli olmadığını belirterek “Komisyonların çoğunu BNB ile alıyoruz ve sadece masraflarımızı karşılayacak kadar satıyoruz. Kalanı ise elimizde tutuyoruz. Giderlerimiz, gelirlerimize göre çok düşük.” dedi.

Bitcoin’de 4 yılda bir gerçekleşen blok ödülü yarılanmasına artık çok az kaldı. Uzmancoin Bitcoin halving sayacına göre yarılanma veya halving, 1 gün 20 saat sonra meydana gelecek. Madencilerin elde ettikleri blok ödülleri ya da piyasaya sürülen günlük yeni Bitcoin miktarı, 12 Mayıs’ta 1800 BTC’den 900 BTC’ye düşecek. Bu da piyasada madencilerden kaynaklanan satış baskısının o ölçüde azalmasını sağlayacak. Bitcoin’in fiyatının yarılanma sonrasında nasıl hareket edeceği merakla bekleniyor. Tarihsel veriler, fiyatın kısa vadede düşüşe, orta ve uzun vadede yükselişe geçtiğini gösteriyor. Bununla beraber geçmişte yaşanan fiyat hareketlerinin gelecekte de tekrar edeceğinin bir garantisi yok.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl