Halving yaklaşırken kripto para borsalarından 90 bin BTC çekildi

Kripto para borsalarında tutulan Bitcoin varlıklarının sayısı istikrarlı bir şekilde azalıyor. Son bir ayda borsalardan 90 bin BTC çekilirken toplam rezervler, 6.5 yılın en düşük seviyesine indi.

Son bir ayda kripto para borsalarından yaklaşık 90 bin BTC çekildi. Borsaların toplam Bitcoin rezervleri, 1 milyon 938 bin BTC’ye geriledi. Bu seviye, 2017 yılının aralık ayından bu yana ilk kez görülüyor.

Yalnızca spot borsalar dikkate alındığında tablo daha çarpıcı. CryptoQuant verilerine göre, spot borsalardaki Bitcoin varlıkları 628 bin BTC’ye kadar geriledi. Rezervler, en son bu kadar düşük olduğunda tarih 21 Ocak 2015’ti.

Borsaların toplam Bitcoin rezervleri, 1 milyon 938 bin BTC’ye geriledi

Borsalardaki varlıkların azalması, Bitcoin’in likit arzını düşürürken yatırımcıların uzun vadeli olarak elde tutma eğilimi gösterdikleri anlamına geliyor. Bunda ocak ayında işleme açılan ve o günden bugüne piyasadan 500 binin üzerinde BTC toplayan spot ETF’lerin en büyük etken olduğu düşünülüyor. Öte yandan iki hafta sonraki blok ödülü yarılanmasına (halving) ilişkin olumlu beklentilerin de sebepler arasında yer aldığı tahmin ediliyor.

Halving, mevcut verilere göre, 20 Nisan günü gerçekleşecek. Madencilere çıkarılan blok başına verilen 6.25 BTC’lik ödül, 3.125 BTC’ye düşecek. Böylece Bitcoin’in günlük üretimi de 900 BTC’den 450 BTC’ye gerileyecek. Araştırmalar, Bitcoin’in halving sonrası ortalama yüzde 3230 oranında artış yaşadığını gösteriyor. 2012’deki ilk halving’den sonra yüzde 8858 yükselen Bitcoin, ikinci halving’den sonra yüzde 294, üçüncü halving’den sonra ise yüzde 540 oranında değer kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin Cash halving’i tamamladı: Fiyat nasıl seyretti?

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl