Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Kapsamlı rehber | Bitcoin borsalarının SegWit2x tutumu nasıl olacak?

Kasım ayına giriyoruz, SegWit2x hard fork’u yaklaşıyor. Bu makalenin yayına girmesinden iki hafta sonra Bitcoin şirketleri ve madencileri, Bitcoin’in blok boyutu limitini New York Anlaşması uyarınca iki katına çıkarmayı planlıyor. Fakat şu anda herkesin bu protokol değişikliğini benimsemeyeceği kesin gibi görünüyor. Bu nedenle SegWit2x hard fork’u iki farklı blok zinciri ve iki farklı para birimi ile sonuçlanacak. Bu makalede bu iki blok zincir, “Orijinal zincir” ve “SegWit2x zinciri” olarak adlandırılacak. En önemli soru: Hangisi “gerçek” Bitcoin olacak? Şu anda en...

Kasım ayına giriyoruz, SegWit2x hard fork’u yaklaşıyor. Bu makalenin yayına girmesinden iki hafta sonra Bitcoin şirketleri ve madencileri, Bitcoin’in blok boyutu limitini New York Anlaşması uyarınca iki katına çıkarmayı planlıyor.

Fakat şu anda herkesin bu protokol değişikliğini benimsemeyeceği kesin gibi görünüyor. Bu nedenle SegWit2x hard fork’u iki farklı blok zinciri ve iki farklı para birimi ile sonuçlanacak. Bu makalede bu iki blok zincir, “Orijinal zincir” ve “SegWit2x zinciri” olarak adlandırılacak.

En önemli soru: Hangisi “gerçek” Bitcoin olacak?

Şu anda en önemli soru, bu iki blok zincirden hangisinin “gerçek” Bitcoin olacağı ve hangisinin borsalarda “BTC” olarak adlandırılacağı. Bu karardan bir kişi veya kuruluş sorumlu tutulmadığı için Bitcoin borsaları bu aşamada önemli bir rol oynuyor.

Borsaların SegWit2x tutumları şu şekilde:

1- Bitfinex: Orijinal zincir “BTC”, SegWit2x zinciri “B2X”dir.

Hong Kong merkezli dijital para borsası Bitfinex, hacmiyle dünyanın en büyük borsasıdır. Borsa, orijinal zincirdeki coin’leri “BTC”, SegWit2x zincirindeki coin’leri ise “B2X” olarak adlandıracağını açıkladı.

2- Bitmex: Orijinal zincir “BTC”dir

Resmi olarak Şeyseller Cumhuriyeti’nde kurulu bir borsa olan Bitmex, ticaret hacmine göre dünyadaki ikinci en büyük Bitcoin borsası. Bitmex, 13 Ekim’de yayınlanan bir blog yazısında orijinal zincirdeki coin’leri “BTC” olarak listelemeye devam edeceklerini açıkladı.

Buna karşın Bitmex, SegWit2x zincirindeki coin’leri “ShitCoin2x” olarak adlandırarak listelemeyeceğini belirtti.

3- Bitstamp: Bilinmiyor

Resmi olarak İngiltere’de bulunan ancak birçok Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren Bitstamp, SegWit2x hard fork’u ile ilgili olarak henüz bir açıklama yayınlamadı.

4- GDAX: Hash gücü hangi zincirin “BTC” olduğunu belirleyecek

ABD merkezli borsa GDAX, aslında Coinbase’in borsa kolu. Coinbase, ayrıca New York Anlaşması’nda imza sahibi olan kurumlardan biri.

NYA’da imzası bulunmasına karşın Coinbase’in ve muhtemelen GDAX’in SegWit2x zincirindeki coin’leri “BTC” olarak listeleyeceği kesin değil.

Daha önce SegWit2x zincirindeki coin’leri “B2X” olarak listeleyeceğini açıklayan şirket, daha sonra yeni bir açıklama yaparak hangi zincirin orijinal “BTC” olarak kabul edileceğinin hash gücüne bağlı olduğunu bildirdi.

5- bitFlyer: Bilinmiyor

bitFlyer, Japonya’daki en büyük Bitcoin borsası. bitFlyer, SegWit2x hard fork’unu destekleyen bir New York Anlaşması imzalayıcısı. Bununla birlikte borsa, henüz coin’lerin isimlendirilmesine ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

6- Kraken: Bilinmiyor

ABD merkezli Bitcoin borsası Kraken de şimdiye kadar SegWit2x ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Bitcoin Magazine’in ulaştığı Kraken yetkilileri konuyla ilgili şu yanıtı verdi:

“Kraken, hard fork’un ardından herhangi bir vaat veya garantide bulunmaz. Her şeyi müşterilerin yararına olacak şekilde halletmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız ancak müşterilerimiz coin’leri üzerinde tam kontrol istiyorlarsa kendi cüzdanlarına çekmelerine gerekiyor.”

7- HitBTC: Orijinal zincir “BTC”, SegWit2x zinciri “B2X”dir

HitBTC, 17 Ekim’de yapılan açıklamada, SegWit2x zincirindeki coin’leri “B2X”, orijinal zincirdeki coin’leri ise “BTC” olarak listeleyeceğini bildirdi.

8- Cex.io: Orijinal zincir “BTC”, SegWit2x zinciri “B2X”dir

İngiltere merkezli Bitcoin borsası Cex.io, her iki coin’i de listeleyecek. 20 Ekim’de yayınlanan bir blog yazısında, SegWit2x zincirindeki coin’lerin “B2X”, orijinal zincirdeki coin’lerin ise “BTC” olarak adlandırılacağı kaydedildi.

9- itBit: Bilinmiyor

ABD merkezli Bitcoin borsası itBit, SegWit2x hard fork’u ile alakalı olarak herhangi bir açıklama yapmadı.

10- Gemini: Hash gücü, hangi zincirin “BTC” olacağına karar verecek

Gemini’nin kurucularından Cameron Winklevoss tarafından yazılan ve 24 Ekim’de yayınlanan blog yazısında, “Hangi zincirin orijinal BTC olarak kabul edileceğini hash gücü belirleyecek” ifadesi kullanıldı.

Paribu ve BTCTurk sessiz, Koinim ise…

Paribu ve BTCTurk, SegWit2x ile ilgili olarak henüz bir açıklama yapmadılar.

Koinim’den ise şu açıklama yapıldı:

“Kasım ayı içerisinde gerçekleşmesi beklenen ve şimdiden daha fazla destek toplamayı başaran Segwit2x çatallanması da tarafımızca dikkatle izlenmektedir. Mümkün olması halinde, oluşacak Segwit2x bakiyenize erişebilmeniz için gerekli teknik çaba gösterilecektir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl