Kripto para borsası Cryptopia saldırısında yeni rakamlar: Bilanço büyüyor

Geçtiğimiz hafta saldırıya uğradığını duyuran Bitcoin borsası Cryptopia'nın kaybı netleşiyor. Son tahmine göre çalınan kripto paraların değeri 16 milyon dolar.

Blockchain şirketi Elementus tarafından yapılan bir analize göre Yeni Zelanda merkezli Bitcoin borsası Cryptopia’da yaşanan son saldırıda 16 milyon dolar değerinde Ethereum ve ERC20 token’ı çalındı.

Elementus’un bulguları ve analizi, Cryptopia’nın ihlali tespit ettiğini açıklamasından bir hafta sonra yayınlandı. Borsa, ‘önemli kayıplar’ olduğunu belirttiği saldırıyı duyurmadan önce halka platformun planlanmamış bir bakımdan geçtiğini bildirmişti.

Elementus’a göre Ethereum blok zincirindeki veriler, Cryptopia’nın iki ana cüzdanından 13 Ocak sabahı hortumlanmaya başladığını gösteriyor. Araştırmada bu cüzdanlardan birinin ETH’leri, diğerinin ise token’ları tuttuğu kaydediliyor.

Aynı gün öğleden sonra her iki ana cüzdanın boşaltılmasının ardından Cryptopia’nın 76,000’in üzerindeki ikincil cüzdanlarında yer alan fonların da aktarılmaya başlandığı belirtiliyor. Bu süreç, 17 Ocak günü erken saatlere kadar devam ediyor. Aynı gün Cryptopia, olayı kamuoyuna duyurmuş ve kolluk kuvvetlerini bilgilendirmişti.

Elementus, çalınan miktarın 3,6 milyon dolar değerinde ETH, 2,4 milyon dolar değerinde Dentacoin, 2 milyon dolar değerinde Oyster Pearl ve ayrıca 3 milyon dolar değerinde diğer token’lardan ibaret olduğunu açıkladı.

Araştırmaya göre bilgisayar korsanları şimdiye kadar çaldıkları kripto paraların 880 bin dolarlık kısmını Binance, Huobi ve HitBTC gibi büyük platformlarda nakde çevirdi. Kalan 15 milyon dolarlık kripto paranın ise hırsız ya da hırsızların kontrolünde olduğu tespit edilen iki cüzdanda bulunduğu bildiriliyor.

Şirket, hırsızlık başladıktan sonra birkaç gün süren Cryptopia’nın eylemsiz halini, borsanın kendi cüzdanlarına erişimi kaybetmiş olma ihtimaline bağlıyor.

Bu arada Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, 17 Ocak’ta Cryptopia hırsızlığı ile ilişkili hesapların dondurulduğunu açıklamıştı.

Haber: CoinTelegraph

→ NASDAQ’IN CEO’SUNDAN KRİPTO PARALAR İÇİN UMUT VERİCİ SÖZLER

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl