Dev Bitcoin borsasının bir numaralı ismine dolandırıcılık ithamı

Sonucusu Çarşamba günü olmak üzere, bu ay polis tarafından 3 kez baskına uğrayan Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası Bithumb’ın yönetim kurulu başkanına dolandırıcılık iddialarından ötürü polis tarafından ifade vermeye gelmesi için çağrı yapıldı.

Güney Kore medyasındaki haberlere göre, Bithumb yönetim kurlu başkanı Lee Jung Hoon, borsanın ‘yerel token’ı olan BXA’yı önceden sattığı ve yatırımcıları yaklaşık 25 milyon dolar zarara uğrattığı iddiasıyla suçlanıyor. 44 yaşındaki yönetici BXA token’ı borsada listelememesi sebebiyle yatırımcılardan büyük tepki almıştı. Satışlar borsa listeleme taahhüdüyle yapılmıştı.

Bithumb, Singapur merkezli BK Group tarafından satın alındıktan sonra BXA token’ını çıkarma kararı almış ancak proje hiçbir zaman hayata geçmemişti. Lee tüm bunların yanında yurt dışına mal kaçırmakla da suçlanıyor.

İddiara göre BK Group yönetim kurulu başkanı Kim Byung-Gun da aynı dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya ancak 57 yaşındaki isim polis tarafından henüz sorgulanmadı ya da kendisine Lee’ye olduğu gibi bir çağrı yapılmadı.

Medyadaki iddialara göre; Kim’in Bithumb’daki hisselerine de Seul Bölge Mahkemesi tarafından el konulması kararı verildi. Muhasebe devi Samjong KPMG’in de durumu denetlediği bilgisi de verildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl