Bitcoin ve kripto para borsası Bithumb’a ikinci polis baskını

Geçtiğimiz günlerde büyük kripto para borsası Bithumb'ın merkez ofisini basan polislerin dün itibari ile ikinci bir baskın gerçekleştirdikleri bildiriliyor.

polis-baskini

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Güney Kore merkezli Bithumb’a polisin ikinci kez operasyon düzenlediği bildiriliyor. Yerel haber kaynaklarının aktardığına göre, Gangnam’daki merkez ofis de dahil olmak üzere iki büroya dün baskın yapıldı. Merkez ofise, 2 Eylül’de de operasyon düzenlenmişti.

Dolandırıcılık ve zimmete para geçirme iddiaları

Güvenlik birimleri baskınların öne sürülen iddialarla ilgili ek deliller elde etmek için yapıldığını doğruladılar. Borsa, dolandırıcılık ve zimmete para geçirme iddialarıyla soruşturuluyor.

Hatırlanacağı üzere, Aralık ayında bir grup yatırımcı polise dilekçe vermiş ve BXA adlı coin’in borsada listelenmesi için söz verildiği ancak bu konu da hile yapıldığı gerekçesiyle Bithumb Holdings Yönetim Kurulu başkanı Lee Jung-hoon ve Bithumb Kore Yönetim Kurulu başkanı Kim Byung-gun hakkında şikayette bulunarak soruşturma talep etmişti.

Token’ı listelemediler

Yatırımcılar 2018’de konuyla ilgili olarak binlerce dolarlık fon kaybı yaşadıklarını iddia etmişlerdi. Token’ın da değeri ciddi şekilde düşmüş ve BXA’nın listelenmesi gerçekleşmeyip verilen sözler de tutulmayınca yatırımcıların ellerinde neredeyse hiçbir şey kalmamıştı.

Paravan şirket kritik rol oynadı

Güney Kore medyasında da konuyla ilgili olarak İngiliz Virgin Adaları’ndaki bir paravan şirketin bu durumun yaşanmasında kritik rol oynamış olabileceği belirtilmişti. BXA token fiyaskosuyla ilgili olarak da 2 yönetici Lee ve Kim birbirlerini suçlamışlardı.

BXA token’ı, 2018’de kontrolü sağlayacak kadar hisse alımını kabul eden ancak daha sonra ödeme yapmayan Singapur merkezli borsanın amiral gemisi kripto parasıydı. Güney Kore basını, BXA token satışından 25.3 milyon dolar elde edildiğini ancak Lee ve Kim’in bu parayı zimmetine geçirdiğini iddia ediyor.

2014 yılında kurulan Bithumb, Güney Kore’nin en büyük iki borsasından biri. Platform, geride kalan 24 saatte 250 milyon dolardan daha fazla işlem hacmine ulaşmış görünüyor. Borsa, daha önceleri sık sık hacker’ların hedefi olmasıyla gündeme geliyordu. Bithumb’ın “Bithumb Global” markası ile faaliyet gösteren bir de küresel platformu bulunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Abdulkadir Yanıtla

    Bitcoinin değeri 9000 $ Altına düşmesi bence çok beklediğim bir olay olacak ve bu gidişle BTC daha da fazla düşecektir. Talep ve arzlar BTC’nin satış arzından dolayı mahçup kalarak BTC nin sabrını zorlamak üzere ve bu kırılmayı sonuna kadar bekliyorum. Bu hackerler ve dolandırıcılar lakin aldığı BTC leri satışa sunarlar ise bu sefer polis değil Büyük balinalar BTC yi Darmadağın yapacak.!