Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

2

BTC-e borsasının tutuklanan yöneticisine 5 yıl hapis

Paris'te bir mahkeme, artık faaliyette olmayan kripto para borsası BTC-e'nin yöneticisi Alexander Vinnik'i para aklama suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

vinnik

Paris’te bir mahkeme, FBI tarafından kapatılmadan önce popüler bir kripto para borsası olan BTC-e’nin yöneticisi Alexander Vinnik’i para aklama suçlamasıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Rus vatandaşı olan Vinnik, aynı zamanda gasp, komplo ve otomatik veri işleme sistemlerine zarar verme suçlamalarıyla da suçlandı ancak bunlar mahkeme tarafından düşürüldü. Vinnik’in “Locky” adlı bilgisayar virüsünü geliştirmeye yardım ettiği de iddia edildi.

Vinnik, 2017’de Yunanistan’da tutuklandıktan sonra, 2020 yılının başlarında Fransa’ya iade edildi. Rus vatandaşı, ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerinde Selanik kenti yakınlarındaki bir tatil köyünde Yunan polisi tarafından tutuklanmıştı. Bakanlık, Vinnik’i ilk kripto para borsalarından biri olan BTC-e’nin beyni olarak nitelemiş ve bilgisayar saldırıları, bilgisayar korsanlıkları, fidye yazılımı dolandırıcılıkları, kimlik hırsızlığı, kamu görevlilere rüşvet verme ve uyuşturucu ticareti gibi olaylara karışmakla itham etmişti. Borsanın alan adı FBI tarafından ele geçirilmiş ve platform kapatılmıştı. Kısa süre sonra WEX adıyla yeniden ortaya çıkan borsa, bir yıl sonra tamamen yok oldu.

Vinnik’in tutuklanmasının ardından ABD, Rusya ve Fransa iade için mücadele etti ve Vinnik sonunda Fransa’ya iade edildi. ABD’nin hâlâ Vinnik’i almaya çalıştığı öne sürülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl