Büyük kripto para borsalarından kaçış sürüyor

Bazı büyük kripto para borsalarındaki Bitcoin miktarı, hızla azalmaya devam ediyor. Glassnode, yaklaşık son 2.5 ay içinde borsalardan 320 bin BTC çıkışı olduğunu ve son 1 yılın en düşük seviyesine inildiğini bildiriyor.

Büyük kripto para borsalarındaki BTC sayısı hızlı bir şekilde azalmaya devam ediyor.

Kripto paralara ilişkin veriler sağlayan Glassnode şirketine göre, borsalardaki Bitcoin miktarı son bir yılın en düşük seviyesine indi.

Şirket, borsalarda tutulan BTC’lerin, Mart ayında görülen ve Bitcoin’in yüzde 50 düştüğü Kara Perşembe’den bu yana istikrarlı bir şekilde azaldığını vurguluyor. O günden beri miktar 320 bin BTC azalma gösterdi.

Glassnode, “Yaygın bir anlatı, bu çıkışın uzun vadeli iyimser duyarlılığa bağlı olduğu ve bunun yatırımcıları, gelecekte bir boğa koşusu beklentisiyle paralarını çekmelerine yol açtığı. Bu, BTC balinalarının sayısının artması ve son 2 ay boyunca görülen birikim miktarı ile destekleniyor fakat tüm hikayeyi anlatmıyor.” diyor.

Glassnode, bazı borsalarının diğerlerinden daha fazla BTC kaybettiğini, bazı borsalarda da aksine BTC miktarının arttığını ifade ediyor. En büyük BTC çıkışları şu borsalarda görüldü:

  • Bitfinex (133 bin BTC) -%66.6
  • BitMEX (105 bin BTC) -%35.6
  • Huobi (97 bin BTC) -%24.6
Bitfinex, BitMEX ve Huobi borsalarındaki Bitcoin miktarının değişimi
Bitfinex, BitMEX ve Huobi borsalarındaki Bitcoin miktarının değişimi

Diğer yandan Coinbase’de ise BTC’ler tutulmaya devam ediliyor. Borsadaki BTC miktarı, Kara Perşembe’den beri sadece yüzde 0.2 azaldı ve şu sıralarda 968 bin BTC seviyesinde. Binance ve Bitstamp gibi diğer borsalarda da BTC miktarında hafif bir yükseliş görüldü.

Glassnode’a göre, bu düşüşün arkasındaki nedenler, yatırımcıların yükseliş beklentisiyle borsalardan çıkmaları, belirli borsalara karşı güven eksikliği ve süregelen eğilimler olabilir. Şirket, Kara Perşembe’den önce Huobi’nin hesaplarındaki BTC’lerin düşmeye başladığının altını çizdi. Aynı şeyin Bitfinex için de geçerli olabileceği kaydediliyor.

Glassnode son olarak şu sonuca varıyor:

“Genel olarak borsalardaki BTC bakiyelerinin düşüşünün nedenleri çok ve çeşitlidir. Kullanıcıların BTC’lerini Bitfinex, BitMEX ve Huobi’den çıkarırken diğerlerinde tutmaya devam etmesine neden olan tek bir itici güç yok.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl