Bitcoin borsası, kendi kripto parası için 64 milyon dolar topladı

Çin'in en büyük kripto para borsalarından biri olan Gate.io, kendi kripto parasını çıkarmak için ilk satış aşamasında 64 milyon dolar topladı. Borsa, şimdi ikinci satış aşamasını başlattı ve 23 milyon dolar daha elde etmeyi umuyor.

100 milyon dolara yakın işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Gate.io’nun kendi kripto parasını çıkarmak için bir haftada 64 milyon dolar topladığı bildiriliyor.

Yeni kripto para, bu yılın dördüncü çeyreğinde borsanın kendi blok zinciri canlıya geçinceye kadar piyasaya sürülmeyecek.

Borsa tarafından yayınlanan bir blog yazısına göre Gate.io, geçen hafta platformunda işlem ücretlerini azaltmak için kullanılabilen Gate Point satın almak için 2.99 milyar dolarlık sipariş verildiğini gördü. Bu Gate Point’e sahip olanlar, ayrıca her Gate Point’e karşılık olarak platformun yeni kripto parası Gate Token’dan (GT) 2.5 adet alma hakkı elde edecekler. Kripto paranın bu yılın dördüncü çeyreğinde çıkarılacak olan Gatechain adında kendine özel bir blok zinciri olacak.

Borsanın açıklamasında Gate Point satışının ilk aşamasının 8 Nisan’da başladığı ve yedi gün sürdüğü belirtiliyor. Gate’de işlem komisyonları, Tether’in USDT sabit kripto parası ile ödeniyor ve bir Gate Point, komisyonlardan 1 USDT düşürüyor. Bu puanlar; Bitcoin, USDT, Ether, EOS, Binance’in BNB’si ve Huobi’nin HT’si dahil olmak üzere çeşitli kripto paralarda satın alınabiliyor.

150 milyon Gate Token dağıtıldı

Gate.io’dan bir yetkili, CoinDesk’e yaptığı açıklamada borsanın 2.99 milyar dolarlık sipariş arasından başarılı bir şekilde başvuru yapabilen Gate Point abonelerine 150 milyon GT dağıtıldığını ve buna karşılık ön ödemeli işlem komisyonu olarak 64 milyon dolar topladığını ifade etti.

Binance Launchpad’e rakip

Yetkili ayrıca borsanın Binance Launchpad ve Huobi Prime gibi platformlarla rekabet edebilecek kendi token satış platformunu oluşturmayı planladığını söyledi.

Gate.io, %50’si araştırma, geliştirme ve pazarlama çalışmalarında kullanılmak üzere bir yıllığına rezerve edilecek 1 milyar GT token’ı çıkarmayı düşünüyor. Gate Points sistemine abone olan kullanıcılara ise 300 milyon GT tahsis edileceği kaydediliyor.

Gate.io’nun GT token’ları bu ayın sonunda alınıp satılabilir olacak fakat para çekme işlemleri yalnızca Gatechain piyasaya sürüldüğünde mümkün olabilecek.

Borsa, şu anda ön ödemeli işlem komisyonları ile 23 milyon dolar elde etmeyi planladığı ikinci bir Gate Point satışına başladı.

2013’te kuruldu

Gate.io, 2013 yılında CEO Lin Han tarafından Bter.com adı altında kurulmuştu. Borsa, 2015’te bir saldrı yaşamış ve bugünkü değeri 35 milyon doları aşan 7,000 Bitcoin çaldırmıştı. Çin merkez bankasının 2017 yılında ICO ve itibari paralarla kripto para ticareti yasağını takiben Bter.com alan adı kapandı, platform daha sonra itibari para ticaretini bırakarak Gate.io adı ile yeniden markalaştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl