‘Kurucumuz öldü’ dediler, Bitcoin borsasını kapattılar

İki hafta önce kurucusunun öldüğünü açıklayan Bitcoin borsası, aniden kapandı. Borsa kullanıcıları, paralarına erişemediklerinden şikayet ediyorlar.

Kanada merkezli kripto para borsası QuadrigaCX, internet sitesinde dün yayınlanan bir açıklamaya göre bakım dolayısıyla kapalı. Kanada Ticaret Bankası (CIBC) ile yasal sıkıntılar yaşayan borsaya yayın saati itibari ile erişilemiyor.

Ayrıca bazı borsa kullanıcıları, Reddit ve Twitter platformlarında aylardır hesaplarına erişemediklerinden ve paralarını çekemediklerinden şikayet ettiler. Bir kullanıcı, “Borsayı kapatmadan önce müşterilerinize bildirmeniz gerekmiyor mu?” diye sordu. Reddit’teki bazı kullanıcılar ise borsanın ödeme güçsüzlüğüne düştüğünü ileri sürdüler. Bir kullanıcı, “Uygun bir banka ile anlaşamamalarından dolayı iflas açıklayacaklar.” dedi.

2018 yılının Ekim ayında, borsa CIBC ile 19.6 milyon dolarlık bir ihtilaf yaşadı. The Globe and Mail, daha sonra QuadrigaCX’in CIBC borsa sahibi Jose Reyes’e ve ödeme işlemcisi Costodian Inc.’ye ait beş hesabı dondurmasının ardından Ocak ayından bu yana 16.3 milyon dolarlık parasına erişmekte güçlük çektiğini bildirdi.

CIBC, daha sonra mahkemeden paraları alıkoymasını ve Costodian’a mı, borsaya mı yoksa kullanıcılara mı ait olduklarını belirlemesini talep etti. Ontario Yüksek Mahkemesi ise paraların sahibinin açıkça belirlenmediğini kabul ederek banka lehine karar verdi. CIBC, ardından paraları, sahibini belirlemek için Yüksek Mahkeme Saymanı’na aktarmak zorunda kaldı.

Durum borsanın, kurucu Gerald Cotten’in öldüğüne ilişkin açıklamasıyla daha da karmaşık bir hal alıyor. Bu açıklamaya borsaya erişilemediğinden dolayı şu anda ulaşılamıyor fakat açıklama, Reddit’te görülebiliyor.

Gerald Cotten

Gönderinin ardından bazı kullanıcılar ölüme ilişkin bir kanıt istediler. Bir Reddit kullanıcısı, borsanın özel anahtarlarına yalnızca Gerald Cotten’in erişim sağlayabildiği ve öldüğünden bu yana soğuk cüzdanlara erişilemediği teorisini ortaya attı.

Haber: CoinTelegraph

→ İRANLILAR ‘ŞOKE’ OLDU: BITCOIN’E KISMİ YASAK GELEBİLİR

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

4 yorums

 1. Ama Cevapla

  Haberi doğru okuyun
  Editörler siz de primcisiniz

 2. Serhat Cevapla

  Oh oh ne güzel milletin dolandirdilar. Hakettiler. Bak ben şuan suyumu içiyorum sıcak. Size de tavsiye ederim ama buz gibi için ancak keser sizi ??

  1. Hüseyin erdem Cevapla

   Bunun bir gün son bulacağı kesin,saçmalık zaten pc den yapılan bir maden işi,hiç bir mantığı da yok zaten, bu işde en çok kazançlı olan ekran kartı üreticileri oldu, gerçek bir para kazandılar. Bu madencilik olayı, maymun hikayesi var sonucu aynı zaten,Bir zamanlar maymunu bol bir köye, adamın biri, yanında asistanıyla gelmiş ve köy ahalisine, tanesi 10 $’dan maymun alacağını söylemiş. Bunu duyan köylüler sevinçle ormana koşup maymunları yakalamaya başlamışlar. Kısa bir sure sonra, maymunlar 10 $’dan satın alınınca ormanda maymunlar azaldığı gibi yakalaması da zorlaşmış.

   Köylüler tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken, adam tanesine 20 $ vereceğini söylemiş. Tekrar heveslenen köylüler tekrar maymunları yakalamaya başlamislar. Bir sure sonra da fiyati 25 $’a cikarmiş. Ancak artik birakin yakalamayi, maymuna rastlamak bile çok zormuş.

   Bir gün, adam kisa bir süre icin şehre gideceğini, bu süre içinde islerine asistaninin bakacagini, dondugunde de maymun alimina 50 $’dan devam edeceğini söylemis köylülere. Adamin ardindan, parlak asistani köylüleri köy meydanina toplamış. “Su büyük kafesteki maymunları, ben size tanesi 35 $’dan satayim, siz de ustam gelince ona 50 $’dan satarsiniz” demis.

   Bu cazip ve karlı görünen teklif üzerine, köylüler ellerinde ne var ne yoksa bir araya getirip maymunların hepsini satın almışlar. Sonra da beklemişler maymun tuccari adamin donus yolunu. Ne var ki ne maymun tuccarini ne de onun parlak asistanini bir daha goren olmamis o koyde. Cok sonradan, uzak koylerden maymun tuccarlarimizin isleri gelistirip, bir de “maymuna dayali menkul kiymet” (MBS, Monkey-Based Securities) adinda kagitlarla borc para topladigina dair rivayetler gelir olmus bizim koye.

   1. Seba3 Cevapla

    Heh aferin, 10 senedir kendini milyon katına kadar katlayan, tüm dünyanın kullandığı başlı başına bir piyasası olan ve devletlerin karışamadığı bitcoini, şu aptal maymun hikayesiyle özetlemişsin.
    5 sene önce 100 liraya 200 bitcoin alıp bugün 100 liran 3.600.000 liraya dönüşmüş olsaydı gelip burda maymunmuş köymüş zırvalayacak mıydın çok merak ediyorum.