Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Hacminin yüzde 99’u sahte olan kripto para borsasına polis baskını

Güney Kore polisi, işlem hacminin yüzde 99'unun sahte olduğu ve yasa dışı olarak 85 milyon dolar kâr elde ettiği belirlenen kripto para borsasına baskın düzenledi.

polis-baskini

Hacminin yüzde 99’unun sahte olduğunun anlaşılmasının ardından Coinbit’in ofisine baskın düzenlendi.

Güney Kore medyasında yer alan haberlere göre, Seul polisi ülkenin en büyük borsalarından biri olarak kabul edilen Coinbit’in ofisine bu sabah, firmanın yasa dışı metodlar kullanarak sahte işlem hacmi yarattığı ve milyonlarca dolar para kazandığının belirlenmesinin ardından bir baskın düzenledi. Borsanın gösterdiği işlem hacminin yüzde 99’unun sahte olduğu saptandı.

Sahte hacim yaratmak, küresel olarak kripto piyasalarda yaygın olarak kullanılan bir yöntem ve araştırmacılar, borsalardaki tüm işlemlerin yüzde 90’ından fazlasının aktif bir pazar yanılsaması varmış gibi göstermek için birbirleriyle karşılıklı ticaret yapan botlar olabileceğini belirtiyor. Buna da kara para aklamada kullanılan bir yöntem olduğu için “wash trading” yani “yıkama işlemi” deniyor.

Borsa sahibi ve ekip üyeleri alım satım yaptı

Polisin yaptığı açıklamaya göre de borsa benzer bir yöntem kullandı. Borsanın sahibi Choi Mo ve diğer ekip üyelerinin, borsadaki farklı hesapları kullanarak çeşitli token’lar satın aldıkları ve sattıkları iddia edilirken bu durumun, aylık 252 bin aktif kullanıcı kitlesini de olumsuz etkilediği belirtildi.

Sistem nasıl işliyordu?

Coinbit, tüm kullanıcı fonlarını içeren iki borsa hesabı açtı. Birinci hesap Bitcoin, Ethereum, XRP ve Tether gibi büyük kripto para birimlerinde, hayalet hesaplarla işlem yapıyordu.

Diğer hesap ise projesi belirsiz olan altcoin’ler ile sadece borsada mevcut olan ve arzın, fiyatların manipüle edilebildiği IEO’lar ile işlem yapıyordu. Fiyatların yükseltilmesinin ardından ise token’lar yüksek rakamdan perakende kullanıcıya satılıyordu.

Konuyla ilgili yazılan raporda Coinbit’in bu yöntemle yasa dışı olarak 85 milyon dolar elde ettiği belirtildi.

Yetkililer muhasebe kayıtlarıyla ilgili de birçok soruşturma açarken zimmete para geçirme durumunun da yaşandığından şüpheleniliyor. Şirketin dışarıdan muhasebe kontrolü yapılmasına izin vermemesi de, muhasebe kayıtlarına güven olmayacağının bir başka göstergesi…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl