Trump yönetiminden kötü şöhretli Bitcoin borsası ve yöneticisine 100 milyon dolarlık dava

ABD Adalet Bakanlığı, kötü şöhretli Bitcoin borsası BTC-e ve yöneticisine verilen 100 milyon dolarlık cezanın icrasını amaçlayan bir dava açtı.

Trump yönetimi, kötü şöhretli Bitcoin borsası BTC-e ve borsanın yöneticisi Rus Alexander Vinnik’e karşı 100 milyon dolarlık bir dava açtı.

Dava, ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı finansal suçlarla mücadele birimi FinCEN tarafından 2017’de BTC-e’ye verilen 88.6 milyon dolar ve Vinnik’in kendisine verilen 12 milyon dolarlık para cezasının icrasını amaçlıyor.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, söz konusu cezanın borsanın FinCEN’e bir Para Hizmetleri Şirketi olarak kaydolmaması, Banka Gizlilik Yasası (BSA) uyarınca öngörülen kara para aklamayı önleme prosedürlerini yerine getirmemesi, şüpheli faaliyetleri bildirmemesi ve ABD regülasyonlarına uymaksızın ABD’lilere hizmet vermesi nedeniyle verildiği belirtiliyor.

Dahası, BTC-e’nin gevşek politikalarının suçluları borsayı kullanmaya teşvik ettiği ve platformun yasa dışı gelirlerini aklamak isteyenler için tercih edilir hâle geldiği ifade ediliyor.

2017’de düzenlenen operasyonla Yunanistan’da tatildeyken kıskıvrak yakalanan 40 yaşındaki Rus vatandaşı, yaklaşık olarak 4 milyar dolarlık bir kara para aklama suçlamasıyla karşı karşıya. ABD’nin iadesini istediği fakat şu anda Yunanistan’da tutulan Vinnik, başta Mt. Gox olmak üzere diğer borsalardan çalınan milyonlarca dolar değerindeki kripto parayı aklamakla da itham ediliyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde, BTC-e’nin devamı olarak görülen WEX’in CEO’su Rus Dimitri Vasilyev de İtalya’da tutuklanmıştı.

Dünyanın ilk Bitcoin borsalarından biri olan BTC-e, 2011 yılında kurulmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl