Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Kripto para borsası BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri: Böylesini ilk kez görüyorum

Türkiye'nin en büyük kripto para borsası BtcTurk'ün CEO'su Özgür Güneri, Bitcoin'i kastederek finans kariyeri boyunca çok krizler yaşadığını ancak fiyatı böyle düşen bir varlığa yatırımcı ilgisinin arttığını ilk kez gördüğünü söyledi. Güneri, geçen aya göre BtcTurk'e ilk defa Türk Lirası yatıranların sayısında ciddi bir artış kaydedildiğini açıkladı.

Kripto para borsası BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri, Habertürk TV’de yayınlanan Para Gündem programına konuk oldu. Güneri, küresel finansal piyasalarının mevcut durumunu ve Bitcoin’i değerlendirdi.

“2008 krizini ortaya çıkaran nedenler geçerli ancak bu sefer başka bir krizle uğraşıyoruz. Dolayısıyla şu anda her zaman alışık olduğumuz, yatırımcıların ‘Buradan yukarıya döner’ veya ‘Çok çıktı, buradan satayım’ diyebilecekleri veriler de yok” diyen Güneri, belirsizliğin ve riskin çok yüksek boyutta olduğunu, bununla beraber merkez bankalarının da hala alışılmış yöntemleri denediğini söyledi.

“Kolay bir dönemde değiliz”

Güneri, sözlerinin devamında şöyle konuştu:

“Bu noktada insanlar ister istemez nakde dönüş ihtiyacı duyuyor. Hangi varlık sınıfı olursa olsun insanlar ilk etapta dolara veya kendi yerel para birimlerine dönmek istiyor. Fiyatlar çok hızlı hareket ediyor. Kolay bir dönemde değiliz.”

“Halka inilmezse tahribat daha fazla olabilir”

Daha sonra Güneri, ekonomiyi güçlü tutma çabalarının halka inmediği sürece tahribatın daha fazla olabileceğini ifade etti. CEO, “Burada önemli olan bu işin geçeceği süreye kadar ekonomiyi, gemiyi, bireyi, kurumları yüzdürebilmek. Bunu yaparsak bunun dönüşü U şeklinde olur. FED’in veya geleneksel yöntemlerle yapılan yine kredi büyümesi yoluyla ekonomiyi tutma çabalarını sağlıklı olmayabileceğini düşünüyorum. Bu iş halka inmediği sürece açıkçası ekonomideki tahribat küresel olarak daha fazla olabilir.” dedi.

“Böylesini kariyerimde ilk defa görüyorum”

Son olarak Bitcoin ile ilgili konuşan Güneri, fiyatların düşmesine karşın ilginin arttığını belirtti. BtcTurk CEO’su, “Hatırlayacak olursak bu süreç ilk ortaya çıktığında finansal piyasalar tarafından fiyatlanmamıştı ancak daha sonra fiyatlar oluşmaya başladığında altında nispeten daha iyi bir performans ama Bitcoin’de ‘güvenli liman mı, değil mi’, ‘Bakın Bitcoin de düşüyor, demek ki çok da farklı bir şey değilmiş’ tartışmalarının ortaya geldiği bir dönem vardı. Açıkçası endüstrinin içinde olan bir kişi olarak iki noktada çok başka dinamikler var. Sadece fiyata baktığınızda buna çok odaklanamıyorsunuz. Bitcoin madencileri veya Bitcoin ile farklı iş modelleri geliştirmiş şirketler ve insanlar da dolara ihtiyaç duyuyor. Giderleri, harcamaları var ve onlar da küresel sistemin bir parçası. Bir yandan kurumsal yatırımcılar 2019’da yavaş yavaş pozisyon açtılar. Bu kişilerin de dolara ihtiyacı olabilir. Bence en önemli şey şu, uzun zamandır finansal piyasaların içindeyim, çok kriz yaşadım ama ilk defa kariyerimde fiyatı böyle düşen bir varlığa yatırımcı ilgisinin arttığını görüyorum. Bu bana çok farklı ve değişik geliyor. Bu gerçekten enteresan. Sadece Türkiye’de değil bu. Bizim kendi rakamlarımıza baktığımızda geçen aya göre hem üyelik sayılarımızda ciddi bir artış var hem de ilk defa Türk Lirası yatıranların sayısında. Küresel olarak Bitcoin’in fiyatının düşmesi bazı bireysel ve kurumsal yatırımcılara da buraya yönlendirdi.” değerlendirmelerinde bulundu.

“Bitcoin ve altın ayrışacak”

Güneri, ilerleyen süreçte altın ile Bitcoin’in ayrışacağını öngördüğünü açıkladı ve bu konuda şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin altın ile beraber hareket ediyor olsa da önümüzdeki dönemde ayrışacağını düşünüyorum. Şu anda siz paranızın bir kısmını farklı endişelerle altına yönlendirdiniz. Bunu çok kişi yapmaya başladı, altın fiyatındaki çıkışın ardından bir süre sonra işler normale döndüğünde farklı dinamikler devreye girebilir. Ancak Bitcoin’in sayısı kendi içinde sınırlı. Ayrıca bir merkezi karşı taraf riski de yok. Koronavirüs Bitcoin’i bu açıdan farklı bir yere koyuyor. O nedenle Bitcoin düşüyor olmasına rağmen insanlar olumlu bakıyorlar.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl