Bitcoin’de 6-7 bin dolar aralığı madenciler için büyük risk getiriyor

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzlarının yöneticileri, önümüzdeki ay gerçekleşecek olan blok ödülü yarılanmasının olası etkileri hakkında konuştu. F2Pool'un kurucu ortağı Mao Shixing, "Bitcoin fiyatı yarılanmadan sonra 6-7 bin dolar aralığında kalırsa daha fazla cihaz kaçınılmaz olarak kapatılacak." dedi.

Uzmancoin Bitcoin halving geri sayımına göre, Bitcoin’de blok ödülü yarılanmasına yaklaşık olarak 26 gün var. Bilindiği üzere, dört yılda bir gerçekleşen yarılanma olayıyla beraber madencilere verilen blok başına madencilik ödülleri yarı yarıya azalacak. Bu, Bitcoin fiyatı bugünkü seviyelerde kalırsa madencilerin dolar cinsinden gelirlerinin yarı yarıya düşeceği anlamına geliyor.

Geçmişteki verilere bakılırsa, Bitcoin fiyatı yarılanmadan sonra kısa vadede artış göstermiyor. 2012 ve 2016 yıllarında gerçekleşen her iki yarılanmada da fiyat, yarılanmadan sonra gelen 10 ay içinde ciddi bir yükseliş yaşamadı.

Kuşkusuz blok ödülü yarılanması en çok madencileri tehdit ediyor. Dünyanın en büyük madencilik havuzlarının yöneticileri, Long Hash’e bu olayın faaliyetleri nasıl etkileyebileceğine dair açıklamalarda bulundu.

En büyük Bitcoin madencilik havuzu F2Pool’un kurucu ortağı Mao Shixing, “Bitcoin fiyatı yarılanmadan sonra 6-7 bin dolar aralığında kalırsa daha fazla cihaz kaçınılmaz olarak kapatılacak. 12 Mart’taki çöküş, zaten bir miktar cihazın kapatılmasına neden oldu ama yine de verililiklerini artırmaya ve maliyetlerini azaltmaya çalışabiliriz.” ifadelerini kullandı.

İkinci en büyük Bitcoin madencilik havuzu Poolin’in başkan yardımcısı Alejandro De La Torre ise Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden hash rate’te kısa vadeli düşüşün kaçınılmaz olduğunu ama yarılanmanın uzun vadede madencilik sektörüne istikrar getirebileceğini söyledi.

De La Torre, “Hash rate’te kısa vadeli bir düşüş olacak, bundan eminim. Ancak yarılanmanın yeni oyuncuların madenciliğe girmesi için harika bir fırsat olduğuna inanıyorum. Yeni madenciler, önümüzdeki dört yıl boyunca yeni ödül planının ne olacağını tasarlayabiliyorlar ve geçmişe bakıldığında her yarılanma sonrasında fiyatta artış görüyoruz. Şu anda iki yıl önce mevcut olmayan bir madencilik çiftliğini/ekipmanını finanse etmek için birçok yeni yol olduğundan bahsetmiyorum bile.” şeklinde konuştu. Ayrıca, madencilik endüstrisinin 9 Temmuz 2016’daki son yarılanmadan bu yana önemli ölçüde gelişme kaydettiğini vurguladı ve “Madencilik endüstrisinin küresel genişlemesini sürdüreceğini öngörüyorum.” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl