Bitcoin caiz mi? Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, A Haber ekranlarında soruları yanıtladı. Erbaş’a kripto paraların caiz olup olmadığı da soruldu. Diyanet İşleri Başkanı, bazı gerekçeler sıralayarak kripto paralar için şu anda “caizdir” diyemediklerini söyledi.

“Şu anda ‘caizdir’ denilemiyor”

Erbaş, “İnsanların birbirleriyle çok rahat, güvenli bir şekilde kripto para kullanma ortamı oluşmaması ve insanlara zarar verme ihtimalinin henüz ortadan kalkmaması sebebiyle şu an Din İşleri Yüksek Kurulumuz tarafından ‘caizdir’ denilemiyor. Süreci takip ediyoruz. Soranlara bu şekilde cevap veriliyor.” şeklinde konuştu.

Erbaş, sözlerinin devamında bir uzman yardımcısına bu konuyu tez konusu olarak verdiklerini belirterek “İnşallah tez bittikten sonra tekrar görüşeceğiz fakat şu an itibari ile ‘bu caizdir, uygundur’ deme noktasında değiliz.” ifadelerini kullandı.

Diyanet, kripto parayla ilgili geçtiğimiz yıllarda da açıklamalar yayınlamış ve caiz olmadıklarını bildirmişti. Bu arada, 2020 yılında kripto paraların yükselişiyle birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Alo Fetva hattına en çok sorulan sorulardan biri Bitcoin’in caiz olup olmadığıydı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Burak Cevapla

    Kripto ya vergilendirme gelsin diyanetten vahiy gelecek caizdir helaldir dinen sakınca yoktur gibisinden……