İstanbul’daki Bitcoin hırsızlığına 6 tutuklama

İstanbul'da bulunan bir kripto para borsasından 13 milyon TL değerinde Bitcoin, Ether ve Ripple çaldığı iddia edilen şüphelilerden 6'sı tutuklandı.

İstanbul merkezli bir kripto para borsasından 13 milyon TL değerinde kripto para çaldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 23 şüpheliden 6’sının tutuklandığı bildirildi.

Merkezi İstanbul’da bulunan bir kripto para borsasından 20 Aralık tarihinde saat 04.00 – 07.00 arasında Bitcoin, Ethereum ve Ripple çalındığı ortaya çıkmıştı.

Olay, borsa yetkilileri tarafından fark edilmesinin ardından polise bildirilmiş, ihbar üzerine başlatılan soruşturma neticesinde 24 şüpheli belirlenmişti. İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Afyonkarahisar, Bursa, Bolu, Edirne ve Antalya’da gerçekleştirilen operasyonlarda 23 şüpheli gözaltına alınmıştı.

 

6’sına tutuklama, 17’si serbest

Yakalanan 23 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Sağlık kontrolünden geçirilmelerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 6’sı tutuklandı, 9’u adli kontrol şartı ile, 8’i ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Türkiye’de şimdiye kadar birçok kripto para hırsızlığı yaşandı. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında Bitcoin ticareti yapan Turgay T. ismindeki bir kişinin SIM kartı kopyalanarak Bitcoin borsasındaki hesabından 500 bin TL çalınmıştı. Yine aynı ay Türkiye’nin en büyük dört borsasından birinde çalışan Aykan D. çalıştığı şirketi 1 milyon 500 bin TL dolandırmıştı.

Mart ayında ise Türkiye’nin en büyük Bitcoin borsalarından birinin sahibi Y.O., yaklaşık 513 BTC’sini çaldırmıştı. Mayıs ayında bu BTC’lerin gerçekleştirilen operasyonun ardından iade edildiği yazıldı.

Temmuz ayında da 16 ilde yapılan eş zamanlı operasyonda 30 kişi kripto para dolandırıcığı suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Bu kişiler, yüksek kazanç vadederek vatandaşların kripto paralarını gasp etmekle suçlanıyordu.

Son olarak Kasım ayında 14 vatandaşın şikayeti üzerine harekete geçen emniyet yetkilileri, 437 bin TL’lik kripto para vurgunu yapan bir şebekeyi çökertmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun

1 comment

  1. İsmail BAHADIR Cevapla

    Nasıl yaptıkları anlatılırsa aynı hataya düşülmez belki