Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çinli Bitcoin madencilik devi, 150 milyon dolar net zarar açıkladı

En büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Canaan Creative, 2019 yılında yaklaşık 150 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Çinli Canaan Creative, 2019 yılında 204 milyon dolarlık gelirinden net 148.6 milyon dolar zarar ettiğini bildirdi. Şirket, geçen sene Kasım ayında ABD’de halka açılmış ve Nasdaq’ta listelenmeye başlamıştı. Dün, şirketin finansal sonuçları o günden bu yana ilk kez açıklandı.

Son dönemde hızla büyüyen madencilik şirketi, geçen sene saniyede toplam 10.5 eksahash ile Bitcoin ağındaki bilgi işlem gücünün yaklaşık yüzde 20’sini oluşturan güç sattığını belirtti.

Hisselerde sert düşüş

Canaan Creative, geçen yılki halka arzında 90 milyon dolar elde etmişti. İlk gün 10 doların üzerinde işlem gören hisse, ciddi düşüş yaşadı ve şu anda 3.20 dolar seviyesinde yer alıyor. Bu halka arz fiyatının yüzde 68 aşağısı demek. Şirket, sadece 2019’un dördüncü çeyreğinde 114,7 milyon dolar net zarar kaydettiğini ve bunun da 2019’un ilk dokuz ayında elde ettiği zarardan 31,2 milyon dolar fazla olduğunun da altını çizdi.

canaan hisse grafik
Canaan’ın hisse fiyatlarındaki değişim

Aralık’taki volatilite kötü etkiledi

Canaan’ın hem kurucusu hem de CEO’su olan Nangeng Zhang, Perşembe sabahı yaptığı açıklamada firmanın Ekim ve Kasım aylarında satışlarının az da olsa artmasına rağmen, Aralık ayında Bitcoin fiyatındaki volatilite yüzünden çok ciddi düşüş yaşadıklarını belirtti.

Zhang şunları söyledi:

“Genel ticari faaliyetleri, ekonomileri, finansal piyasaları ve kripto para piyasalarını olumsuz yönde etkileyen koronavirüs salgınının etkisiyle, yıl içinde iş beklentilerimizi düşürdük. Şirket, 2020 yılının ilk çeyreğinde 60 milyon yuan (yaklaşık 8.5 milyon dolar) kadar bir toplam gelir beklemektedir”

Maliyetler, kârlılığı düşürdü

Raporda ayrıca geçen sene Canaan’ın, Bitcoin madencilerine olan satışlardan elde ettiği gelirlerin maliyetinin de artmasının kârlılığın düşmesine yol açtığı belirtildi. 2019 yılında Canaan’ın gelir maliyeti 278 milyon dolardı. Bu da bir önceki yıldan 78 milyon dolar daha fazlaydı. Canaan’ın gelir maliyetlerinin içinde hammadde maliyeti, üretim ve madencilik ekipmanı üretimi için lojistik yer alıyor. Bunlara ayrıca ön ödemeler ve stoklar da ekleniyor.

Son olarak şirket yakın zamanda bir yatırımcısının açtığı davayla sarsılmıştı. Şirket hisselerinden satın alan yatırımcı firmayı, operasyonlarla ve finansal verilerle ilgili yanlış yönlendirmelerde bulunan açıklamalar yapmak ve ABD menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçlamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl