Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bu 100,000’lerce dolarlık etkileyici Bitcoin koleksiyonu Reddit’te ortaya çıktı

Toplamda 750,000 dolar değerinde Bitcoin barındırılan bir Casascius koleksiyonu sosyal medya platformu Reddit'te göründü.

Yaklaşık 750,000 dolarlık bir Casascius Bitcoin’leri koleksiyonu, sosyal medya platformu Reddit‘te ortaya çıktı.

Fotoğrafı paylaşılan koleksiyonda toplamda 87 BTC bulunuyor. Koleksiyon içerisinde Casascius Bitcoin’lerinin tasarımcısı Mike Caldwell’in 2014 yılında yayınlanan The Rise and Rise of Bitcoin belgeselinin yönetmeni Nicholas Mross ile bir de fotoğrafı var.

Yaklaşık 87 BTC’lik koleksiyon

Koleksiyonluk Casascius Bitcoin’leri nasıl ortaya çıktı?

2010 yılının başlarında asıl adı Mike Caldwell olan “Casascius” ismindeki bir Bitcointalk kullanıcısı, içinde gerçek Bitcoin bulunan fiziksel Bitcoin’ler yaratmaya başladı. Her bir parçada hologramın altında gizli bir “özel anahtar” yer alıyordu. Ayrıca her bir coin’in dışında ilişkili Bitcoin adresinin ilk 8 karakteri kazılıydı.

Daha çok koleksiyon ve hediye amacıyla oluşturulan ürünler, 2013 yılının Kasım ayına kadar satıştaydı. Casascius Bitcoin’lerinin, içinde 0.1, 0.5, 1, 10, 25, 100 ve 1000 Bitcoin bulunan farklı versiyonları vardı.

Zaman geçtikçe Casascius Bitcoin’leri giderek değerli hâle geldi. Hatta bunlardan biri, geçtiğimiz aylarda eBay üzerinde 99,000 dolara satılığa çıkarılmıştı ve bu bedel yalnızca 1 BTC içindi.

100 BTC’lik Casascius Bitcoin barı geçen ay açıldı

Öte yandan Oldukça nadir bulunan Casascius Bitcoin’lerinden biri de henüz geçtiğimiz ay açıldı. Son iki ayda birçok Casascius Bitcoin’i harcanırken 23 Aralık’ta kim olduğu bilinmeyen biri içinde bugünün fiyatlarıyla 720,000 dolarlık 100 BTC bulunan bir Casascius barını kullandı. Söz konusu bar, 2013’te yaratıldığından sahibi Bitcoin dışında Bitcoin Cash, Bitcoin SV ve Bitcoin Gold da elde etti.

Son verilere göre, Casascius Bitcoin’lerinde saklı olan 45,255 BTC kaldı. 45,430 BTC ise kullanıldı. Meraklıları için Casascius Bitcoin’lerinin izlenebileceği bir internet sitesi bile bulunuyor. https://casascius.uberbills.com/

Mike Caldwell, 2013 yılının Kasım ayında FinCEN’den (ABD Finansal Suçları Önleme Ağı) aldığı uyarının ardından satışları durdurmaya karar vermişti.

Mike Caldwell, Reuters
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl