BTCTurk ve Paribu’dan Bitcoin Cash açıklaması

Türkiye’deki Bitcoin borsalarının Bitcoin Cash konusundaki tavrı netleşti.

Koinim, dün yaptığı duyuruyla Bitcoin Cash’ı destekleyeceğini ve sitede Bitcoin bakiyesi olanlara aynı oranda ücretsiz Bitcoin Cash vereceğini açıklamıştı.

Bugün BTCTurk ve Paribu da konuyla ilgili açıklama yaptı. Bu iki borsadan Paribu, Koinim ile aynı yolu izleyecek. BTCTurk ise Bitcoin Cash’i desteklemeyecek.

BTC Turk, şu açıklamayı yaptı:

“Sayın kullanıcılarımız,

BTCTurk, 1 Ağustos tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan çatallanma sonucu oluşacak BCC adıyla bilinen yeni oluşumu bir altcoin olarak görmemektedir ve desteklemeyecektir.

Daha önceki duyurumuzda da belirttiğimiz gibi çatallanmanın başarılı olacağını düşünüyor ve herhangi bir şekilde Bitcoin karşılığı olacak BCC kripto paralarına ulaşmak istiyorsanız lütfen Bitcoin’lerinizi kendi kontrolünüzdeki bir Bitcoin cüzdanına çekiniz.

1 Ağustos Bitcoin bölünmesi ile ilgili duyurumuza şuradan ulaşabilirsiniz:

btcturk.com/home/news

Saygılarımızla”

Paribu, Bitcoin Cash’i destekliyor

Paribu’nun açıklaması ise şöyle:

“Değerli kullanıcılarımız, 1 Ağustos 2017 saat 15:20’de gerçekleşmesi beklenen bölünme ile ilgili olarak daha önce bir duyuru yayınlamış ve bazı hususlar ile ilgili detayları ikinci bir duyuruda yayınlayacağımızı belirtmiştik. Sizlerden gelen sorular ve yaşanabilecek gelişmeler üzerine aşağıdaki soru ve cevapları yayınlamayı uygun gördük.

1) BTC (Bitcoin) yatırma çekme işlemleri devam edecek mi?

1 Ağustos 2017 saat 03:00 itibari ile BTC yatırma ve çekme işlemleri, “bitcoin ağı kararlı ve güvenilir bir duruma geldiği anda tekrar başlatılmak üzere”, geçici olarak durdurulacaktır. Bu süreçte BTC çekme talebinde bulunulamayacak, Paribu’daki BTC yatırım adreslerinize transfer yaparsanız da bakiyelerinize yansıtılamayacaktır.

2) Paribu’daki varlıklarımın durumu ne olacak?

Tüm varlıklarınız Paribu’nun güvencesi altındadır. Bölünme gerçekleşir ise bölünme esnasında hesabınızda bulunan BTC miktarınca BCC (Bitcoin Cash) varlığınız da oluşacak ve hesabınızda muhafaza edilecektir. BTC çekme/yatırma işlemleri tekrar başlatıldığında, bölünme başarılı olur ve Bitcoin Cash yeterli desteği görürse BCC varlıklarınızı çekebileceğiniz bir altyapı devreye alınacaktır. Bölünme gerçekleşir ise bölünmeden sonra bölünme anındaki değerler esas alınacak, hesap bakiyenizde bulunan BTC ve BCC’ler birbirinden bağımsız hale gelecek, BTC alım/satım işlemleri BCC bakiyenizi etkilemeyecektir. Paribu bir BTC/TL borsası olarak hizmet vermeye devam edecek olup, BCC’nin markete eklenip eklenmemesi konusu ise piyasalar netleştiğinde değerlendirilecektir.

3) Yanlışlıkla BTC gönderimi yaptım? Şimdi ne olacak?

Bitcoin ağında belirsizliklerin ve hataların yaşanabileceği bu süreçte herhangi bir transfer yapmamanızı önemle hatırlatırız. Ancak gelen ödemeleri bakiyenize yansıtamasak dahi takip etmeye devam edeceğiz. Yatırma/çekme işlemleri tekrar başladığında, gelen transferlerden geçerli kabul edilerek yeterli onayı alanlar bakiyenize yansıtılacaktır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için piyasaların netleşmesi ve bölünme konusunun net bir şekilde sonuçlanmış olması gerekmektedir.

4) Alım satım işlemleri yapabilecek miyim?

BTC/TL alım satım işlemleri kesintisiz olarak devam edecektir.

5) TL yatırıp çekebilecek miyim?

Türk Lirası yatırma çekme işlemleri halen uygulandığı şekliyle kesintisiz devam edecektir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl