Jihan Wu’yu Bitcoin Cash bitirdi

Bitmain'in kurucuları Jihan Wu ile Micree Zhan görevlerinden istifa ediyorlar. Bu, şirketin 2018'deki kötü yatırım stratejisinin doğurduğu bir sonuçtu.

Geçtiğimiz Aralık ayında Bitmain’in kurucuları Jihan Wu ile Micree Zhan’ın şirketteki görevlerinden ayrılacağını bildirmiştik. Nitekim hızla yayılan haberlerde bu iki ismin aktif görevi bırakacağı, Wang Haichao’nun yeni CEO olarak atanacağı yazıldı.

Bitmain’deki bu sarsıntının kuşkusuz birkaç nedeni bulunuyor. Bunlardan biri geçtiğimiz yılın Eylül ayında planlanan halka arzın gerçekleştirilememesi, diğeri şirketin Bitcoin Cash’e yaptığı yatırımdan büyük zarar etmesi, bir diğeri ise kripto para piyasasındaki çöküşle beraber madencilik cihazlarının satışındaki daralma.

Wu ile Zhan’ın görevden ayrılmak zorunda kalmalarına neden olan en büyük etkenin Bitcoin Cash konusunda verilen kötü karar olduğu düşünülüyor. Daha önce bildirdiğimiz gibi Bitmain, Bitcoin’lerini satıp Bitcoin Cash alıyordu. Halka arz belgelerinden öğrendiğimize göre şirketin elinde 2018 yılının Mart ayı itibari ile 1 milyonu aşkın Bitcoin Cash ve yalnızca 20 bin Bitcoin vardı. Bu Bitmain’in tüm Bitcoin Cash’lerin yaklaşık yüzde 5’ini elinde tuttuğu anlamına geliyordu.

2018’in ilk günlerinde Bitmain’in elinde bulundurduğu Bitcoin Cash’ler 2.1 milyar dolar değerindeydi. Jihan Wu, geçtiğimiz Kasım ayındaki Bitcoin Cash çatallanması sırasında Bitcoin Cash’in hırslı bir destekçisi olduğundan dolayı şirketin çatallanma sonuna kadar BCH’leri tutması oldukça mümkün ve bu da en az 2 milyar dolar kaybettiklerini ortaya koyuyor. Bitmain’in Bitcoin Cash yatırımındaki olası kayıplar, 2017 yılında rapor edilen 952 milyon dolarlık kârı aşıyor. 2018’in başında 2,500 dolar olan BCH, Aralık ayında bir noktada 80 dolara kadar düştü.

Madencilik devinin bu kötü finansal tablosu önce işçilerin yarısından fazlasının işten çıkarılması sonucunu doğurdu ve şimdi ise CEO’lar istifa ediyor.

Bitmain’in bu sıkıntılı dönemi gereği halka arz da büyük ihtimalle uzun bir süre gerçekleşmeyecek.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl