Bitcoin Cash’te kriz: Yeni blok tam 5 saat gecikti

Bugün sabah saatlerinde Bitcoin Cash blok zincirinde ender görülen ve önemli bir aksaklık yaşandı. Yeni blok, tam 5 saat gecikti.

Bitcoin Cash blok zincirinde bugün ender görülen bir durum yaşandı. TSİ 05.14’ten 10.33’e kadar geçen yaklaşık 5 saat boyunca hiç blok çıkarılamadı. Ağın normal seyrinde bloklar arası sürenin 10 dakika civarında olması gerekiyor.

Bitcoin.com verileri, 05.14’te 1114 işlem içeren 620025 numaralı blok bulunduktan sonra, bir sonraki blokun 10.33’te eklendiğini ve 6950 işlem içerdiğini gösteriyor. Aradan geçen beş saatlik süreye rağmen çıkarılan blokun boyutu ise sadece 2.3 MB’ydi. Kullanıcılar, ödeme onayı için saatlerce beklemek zorunda kaldı.

CoinWarz verilerine göre, gecikme sırasında Bitcoin Cash’in hashrate’i yaklaşık yüzde 25 düştü.

Öte yandan benzer bir olay, Ekim ayında Bitcoin blok zincirinde de yaşanmıştı. 2014’ten beri ilk kez görülen bu olayda yeni blok iki saat gecikmiş ve aksaklık Çin’de büyük bir madencilik tesisinin yanmasına bağlanmıştı.  İlginç bir şekilde, 2014’teki gecikmede de Tayland’da bulunan bir Bitcoin madencilik tesisi yanmış, binlerce madencilik ekipmanı kullanılamaz hale gelmişti. Bloklar arası böyle bir boşluk Bitcoin’in 11 yıllık tarihinde 11 defa oluştu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl